more_horiz
Wiadomości

80. rocznica śmierci Edyty Stein. Znamy przebieg obchodów w Oświęcimiu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 03:14
80 lat temu w komorze gazowej niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zginęła święta Kościoła katolickiego Edyta Stein. Wybitna filozof po konwersji z judaizmu na katolicyzm i wstąpieniu do zakonu karmelitanek bosych przyjęła imię Teresy Benedykty od Krzyża. W Oświęcimiu odbędą się obchody. Ich organizatorem jest Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
W Oświęcimiu odbędą się dzisiaj obchody 80. rocznicy śmierci w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau karmelitanki św. Teresy Benedykty od Krzyża
W Oświęcimiu odbędą się dzisiaj obchody 80. rocznicy śmierci w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau karmelitanki św. Teresy Benedykty od KrzyżaFoto: gov.pl

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10 "Drogą Modlitewną", która będzie przebiegała wzdłuż rampy kolejowej w byłym obozie Birkenau. Wierni przejdą do pomnika ofiar, który znajduje się między ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów. W obchodach wezmą udział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i bp Bertram Meier z Augsburga, który zabierze głos w imieniu kościoła niemieckiego.

Po południu uczestnicy, wśród których będą m.in. członkowie Towarzystw Edyty Stein z Polski, Austrii, Niemiec i Holandii oraz polska młodzież, spotkają się w Centrum Dialogu i Modlitwy na modlitwie o pokój. Połączą się wirtualnie z Niemcami oraz ze studentami z katolickiego Uniwersytetu z Nagasaki. 9 sierpnia obchodzona jest również rocznica zrzucenia bomby atomowej na to japońskie miasto.

św. Benedykta od Krzyża czyli Edyta Stein

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu (wówczas niemieckim Breslau) jako jedenaste dziecko pobożnej żydowskiej rodziny. Studiowała filozofię, historię i germanistykę na uniwersytetach we Wrocławiu i Getyndze.

Została asystentką profesora Edmunda Husserla z Uniwersytetu we Fryburgu Bryzgowijskim, twórcy ważnego nurtu filozoficznego - fenomenologii. Husserl pisał o niej: "Dr Stein zdobyła rozległe i głębokie wykształcenie filozoficzne, a jej kwalifikacje do samodzielnych badań naukowych i prowadzenia wykładów, nie ulegają kwestii. Jeżeli droga kariery uniwersyteckiej miałaby zostać otwarta dla kobiet, to mógłbym na bezwzględnie pierwszym miejscu i jak najgoręcej polecić ją jako kandydatkę do habilitacji".

Posłuchaj
00:23 11881435_1.mp3 80 lat temu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz w komorze gazowej zginęła święta Edyta Stein (IAR)

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także