Ruszają Amber Desire 22. Wojskowe ćwiczenia pod okiem szefa MON
O godzinie 12.00 w okolicy Supraśla w województwie podlaskim wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak będzie obserwował ćwiczenie Amber Desire 22 - informuje MON.
2022-08-22, 06:15
Amber Desire to cykliczne ćwiczenia. W bieżącej edycji bierze udział 300 żołnierzy i 40 jednostek sprzętu. Ćwiczenie to sprawdzian zdolności sprawnego przemieszczenia pododdziałów na znaczną odległość i prowadzenia działań obronnych, obejmujące również zgrywanie pododdziałów międzynarodowych, podnoszenie ich interoperacyjności.
Dodatkowo w rejonie odbędą się pokazy sprzętu wojskowego.
Udział Polski w inicjatywie NATO
W ćwiczeniu są zaangażowane siły: 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (1. i 2. batalion zmechanizowany, batalion czołgów, dywizjon przeciwlotniczy, batalion saperów, batalion logistyczny i batalion dowodzenia), Batalionowej Grupy Bojowej eFP (brytyjska kompania rozpoznawcza, żołnierze SZ USA i Rumunii), 11. pułku artylerii i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Działania ćwiczących sił są osłaniane z powietrza przez śmigłowce bojowe W-3 Sokół.
Ćwiczenia są częścią inicjatywy NATO eFP (ang. enhanced Forward Presence) - wzmocnionej Wysuniętej Obecności - czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej poświęconym ćwiczeniom.
REKLAMA
"Główną jej siłę stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania. Polska jest nie tylko jednym z państw gospodarzy, ale również państwem delegującym swoje siły do innej z grup (eFP Łotwa)" - głosi komunikat MON.
Wojsko apeluje, by nie robić zdjęć
Biorąca udział w ćwiczeniach Amber Desiere 22 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana apeluje, by nie upubliczniać informacji o miejscu i czasie przejazdów kolumn wojskowych, a także by nie podawać znaków i numerów rejestracyjnych pojazdów Wojska Polskiego.
- Hiszpański dziennik zachwycony koreańskimi czołgami, które zamówiła Polska. Wskazuje też na błędy Niemców
- "Polskie społeczeństwo jest zainteresowane wojskiem, wspiera nas". Płk Krzyżanowski o piknikach w Święto Wojska Polskiego
mbl
REKLAMA
REKLAMA