Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry. Marlena Maląg: pomocą może być objętych 10 tysięcy podmiotów
- Szacujemy, że wsparciem może zostać objętych około 10 tys. podmiotów działających wzdłuż Odry, około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg o projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry.
2022-08-24, 11:33
We wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że założenia do projektu ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, zostały przedyskutowane na posiedzeniu Rady Ministrów. Podał, że minister infrastruktury Marek Gróbarczyk i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wraz z wiceminister rozwoju i technologii Olgą Semeniuk zaproponowali odpowiednie rozwiązania.
W środę w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej pytana była o pomoc przedsiębiorcom działającym wzdłuż Odry.
- Za chwilę wyjdziemy z ustawą o pomocy tym przedsiębiorcom (...). Wczoraj omówiliśmy na roboczo na Radzie Ministrów projekt tej ustawy. Dzisiaj ten projekt, właściwie wczoraj wieczorem, wysłaliśmy już do Rady Ministrów – powiedziała Maląg.
Wsparcie 68 tys. podatników
- Szacujemy, że około 10 tys. podmiotów wzdłuż Odry, 34 powiaty, mogą być tym wsparciem objęte. To jest około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki - poinformowała.
REKLAMA
- Jeżeli ostateczny kształt będzie taki, że będzie to świadczenie postojowe w wysokości minimalnego wynagrodzenia, to szacujemy, że może to być w maksymalnej kwocie do 200 mln zł, ale myślę, że 80 mln, bo nie wszyscy z takiego wsparcia skorzystają - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej.
Wsparcie zależne od liczby zatrudnionych
Pytana, ile pieniędzy może dostać jedno przedsiębiorstwo, odpowiedziała, że zależy to od tego, ilu zatrudnia pracowników.
- To będzie dofinansowanie na pracownika, na płatnika składki. Pytana zaś, ile to będzie w przypadku jednoosobowej działalności, powiedziała: "3010 zł - tak jak minimalne wynagrodzenie". "Ale to jest projekt, nad którym dzisiaj będziemy jeszcze pracować na roboczo, w obiegu" - zaznaczyła. Wskazała, że ostateczny kształt projektu, jaki trafi do Sejmu, będzie dopiero po przyjęciu go przez Radę Ministrów.
Zrekompensowanie straty
Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry wprowadzono w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.
REKLAMA
We wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu premier zapowiedział, że w projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, będą rozwiązania finansowe "tak skonstruowane, aby w krótkim czasie przedsiębiorcom, którzy wykażą się stratą, można było tę stratę zrekompensować".
- Postaram się, aby projekt został przyjęty albo w trybie obiegowym, albo na specjalnym posiedzeniu rządu, jeśli jakiś minister sobie tego zażyczy, bo założenia do tej ustawy zostały przedyskutowane podczas dzisiejszej Rady Ministrów. I wtedy ta ustawa mogłaby trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, aby można było nad nią procedować - dodał.
- Zakwit sinic na Pomorzu. Trzy kąpieliska zamknięte
- Rząd szykuje wsparcie dla firm działających nad Odrą. Trwają konsultacje z przedsiębiorcami
pg
REKLAMA
REKLAMA