Zakwit sinic. Jak wygląda sytuacja? Najnowszy raport GIS

W czwartek w południe zamknięte jest kąpielisko w Jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kościerskim. Na pozostałych kąpieliskach w woj. pomorskim nie stwierdzono zakwitu sinic.

2022-08-25, 17:00

Zakwit sinic. Jak wygląda sytuacja? Najnowszy raport GIS
Pomorskie. Zakwit sinic. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w czwartek w południe, że woda na jednym kaszubskim kąpielisku nadal jest niezdatna do kąpieli.

Zgodnie ze stanowiskiem sanepidu, podobnie jak w środę, z uwagi na zakwit sinic nie powinno się kąpać w Jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kościerskim.

W czwartek, po kilku dniach, otwarto kąpielisko w Jeziorze Obłęże w powiecie słupskim. Po ponownych badaniach próbki wody sanepid nie stwierdził sinic.

Sinic nie stwierdzono również - jak wynika z danych zamieszczonych w czwartek w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego - na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami.

REKLAMA

Sanepid: kąpiel w wodzie z sinicami jest niebezpieczna dla zdrowia

W przypadku zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Nie należy mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior, czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które - choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach - same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Czytaj także:

łk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej