Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Znamy nazwisko następcy

2022-09-05, 12:48

Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Znamy nazwisko następcy
Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP. Foto: JACEK KOSLICKI / FotoNews / Forum

"Zmiana na stanowisku prezesa TVP nie oznacza oczywiście negatywnej oceny dotychczasowej pracy Jacka Kurskiego" - napisał na Twitterze Radosław Fogiel. Rzecznik PiS odniósł się w ten sposób do informacji o odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. "Już niedługo przed nim nowe zadania" - dodał.

Zarząd będzie jednoosobowy. Decyzję tę potwierdził Polskiemu Radiu przewodniczący Rady Krzysztof Czabański. Na następcę powołany został Mateusz Matyszkowicz, który jest członkiem zarządu TVP od kwietnia 2019 roku.

Jacek Kurski objął po raz pierwszy stanowisko szefa TVP w styczniu 2016 r. 2 sierpnia tego samego roku został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, która jednak po kilku godzinach wycofała się z tej decyzji.

Ponownie wybrany został na szefa Telewizji Polskiej 12 października 2016 r. Był na jej czele do marca 2020 r., gdy znów został odwołany przez RMN. Został wówczas doradcą zarządu TVP.

W maju 2020 r. wszedł ponownie w skład zarządu telewizji, a 24 lipca 2020 r. został pełniącym obowiązki prezesa. 7 sierpnia RMN ponownie wybrała go szefem TVP.

Radosław Fogiel w komentarzu do informacji o odwołaniu podkreślił, że zmiana "nie oznacza negatywnej oceny dotychczasowej pracy Jacka Kurskiego". 

Działalność polityczna 

Jacek Kurski współpracował z opozycją antykomunistyczną, zajmował się m.in. kolportażem podziemnych wydawnictw. W połowie lat 80. wstąpił do Solidarności, a w 1986 został redaktorem pisma "Solidarność Regionu Gdańskiego".

Z początkiem lat 90. współpracował także z Porozumieniem Centrum (na którego czele stał Jarosław Kaczyński). W 1993 odpowiadał za kampanię wyborczą ugrupowania przed wyborami parlamentarnymi. W tym samym roku opublikował napisaną wspólnie z Piotrem Semką książkę "Lewy Czerwcowy" (o kulisach odwołania gabinetu Jana Olszewskiego w czerwcu 1992 roku). 

W 1994 roku zrealizował film "Nocna zmiana", poświęcony tej samej tematyce. Były prezes TVP współpracował przy programach publicystycznych takich jak: "Refleks", "Rozmowy kanciastego stołu" czy "Sprawa dla reportera". 

W latach 2005-2009 był posłem na Sejm V i VI kadencji. W latach 2009–2014 był posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, a w latach 2015-2016 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jacek Kurski potwierdził dzisiejszą decyzję Rady Mediów Narodowych. 

as

Polecane

Wróć do strony głównej