Projekt wydłużający Tarczę Antyinflacyjną. Jest decyzja sejmowej podkomisji

Sejmowa podkomisja do monitorowania systemu podatkowego przyjęła z poprawkami rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2022-09-12, 14:32

Projekt wydłużający Tarczę Antyinflacyjną. Jest decyzja sejmowej podkomisji
Nie ma jeszcze decyzji o dalszym przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej.Foto: shutterstock/ Minerva Studio

Wydłuża on działanie Tarczy Antyinflacyjnej do końca roku. Mówiła o tym podczas posiedzenia podkomisji Anna Mytyk z Ministerstwa Finansów. Powiedziała, że chodzi o podatek VAT, podatek akcyzowy i podatek od sprzedaży detalicznej. Zmiany oznaczają między innymi utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczącego żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.

"Pomoc w realnej walce z inflacją"

Anna Mytyk powiedziała, że w nowelizacji jest też mowa o utrzymaniu zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej przed gospodarstwa domowe. Dodała, że celem projektowanych zmian jest "pomoc społeczeństwu i przedsiębiorstwom, w tym mikrofirmom, w realnej walce z inflacją".

Podczas posiedzenia podkomisji do projektu nowelizacji wniesiono poprawki - w większości o charakterze legislacyjnym i porządkowym. Projektem zajmie się teraz sejmowa komisja finansów. Jej posiedzenie ma się odbyć jutro o 18.00.

Posłuchaj

Sejmowa podkomisja za projektem ustawy wydłużającym tarczę antyinflacyjną (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Jak działa Tarcza Antyinflacyjna?

Wydłużenie działania Tarczy Antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. oznacza, że czasowo utrzymane zostaną obniżone stawki VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.

REKLAMA

Oznacza to, że podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 5 proc.), stawka podatku VAT na gaz ziemny będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.). Zostanie utrzymana 5-proc. stawka VAT na energię elektryczną (obniżka z 23 proc.) oraz na ciepło systemowe (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.).

Z oceny skutków regulacji projektu, w którym przyjęto m.in. przedłużenie Tarczy Antyinflacyjnej wynika, że obniżka stawek VAT w ramach przedłużenia Tarczy Antyinflacyjnej do końca roku będzie skutkować ubytkiem dochodów budżetu w wysokości 4,8 mld zł.

Z kolei obniżenie stawek akcyzy na paliwa silnikowe, olej opałowy i energię elektryczną oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie wyłącznym kosztem budżetu państwa szacowanym na 498,3 mln zł.

Czytaj także:

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej