Projekt wydłużający Tarczę Antyinflacyjną. Jest decyzja sejmowej podkomisji
Sejmowa podkomisja do monitorowania systemu podatkowego przyjęła z poprawkami rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
2022-09-12, 14:32
Wydłuża on działanie Tarczy Antyinflacyjnej do końca roku. Mówiła o tym podczas posiedzenia podkomisji Anna Mytyk z Ministerstwa Finansów. Powiedziała, że chodzi o podatek VAT, podatek akcyzowy i podatek od sprzedaży detalicznej. Zmiany oznaczają między innymi utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczącego żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.
"Pomoc w realnej walce z inflacją"
Anna Mytyk powiedziała, że w nowelizacji jest też mowa o utrzymaniu zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej przed gospodarstwa domowe. Dodała, że celem projektowanych zmian jest "pomoc społeczeństwu i przedsiębiorstwom, w tym mikrofirmom, w realnej walce z inflacją".
Podczas posiedzenia podkomisji do projektu nowelizacji wniesiono poprawki - w większości o charakterze legislacyjnym i porządkowym. Projektem zajmie się teraz sejmowa komisja finansów. Jej posiedzenie ma się odbyć jutro o 18.00.
Posłuchaj
Jak działa Tarcza Antyinflacyjna?
Wydłużenie działania Tarczy Antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. oznacza, że czasowo utrzymane zostaną obniżone stawki VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.
REKLAMA
Oznacza to, że podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 5 proc.), stawka podatku VAT na gaz ziemny będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.). Zostanie utrzymana 5-proc. stawka VAT na energię elektryczną (obniżka z 23 proc.) oraz na ciepło systemowe (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.).
Z oceny skutków regulacji projektu, w którym przyjęto m.in. przedłużenie Tarczy Antyinflacyjnej wynika, że obniżka stawek VAT w ramach przedłużenia Tarczy Antyinflacyjnej do końca roku będzie skutkować ubytkiem dochodów budżetu w wysokości 4,8 mld zł.
Z kolei obniżenie stawek akcyzy na paliwa silnikowe, olej opałowy i energię elektryczną oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie wyłącznym kosztem budżetu państwa szacowanym na 498,3 mln zł.
- 14. emerytura w 2022 roku. Kiedy, ile, dla kogo? Marlena Maląg wyjaśnia
- Premier do rolników: sprawa mieszkańców wsi jest dla rządu PiS absolutnym priorytetem
dn
REKLAMA
REKLAMA