Maria Wittek uhonorowana. Poczta Polska przypomni losy bohaterki dwóch wojen

2022-09-12, 19:20

Maria Wittek uhonorowana. Poczta Polska przypomni losy bohaterki dwóch wojen
Poczta Polska specjalną kartką uhonorowała Marię Wittek. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Poczta Polska zaprezentowała kartkę poświęconą Marii Wittek - pierwszej kobiecie w randze generała w Wojsku Polskim, dwukrotnie odznaczonej orderem Virtuti Militari. W siedzibie firmy odbyła się prezentacja kartki z okazji uczczenia Święta Wojsk Lądowych oraz wystawy unikatowych pamiątek po Marii Wittek.

Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej, podkreślił, że Maria Witek od najmłodszych lat była związana z organizacjami niepodległościowymi, a następnie brała udział w dwóch wojnach światowych, w tym w Powstaniu Warszawskim.

Bohaterstwo w dwóch wojnach światowych

Do Wojska Polskiego wstąpiła w 1919 r. i już rok później brała udział w obronie Lwowa. Wówczas pierwszy raz została odznaczona orderem Virtuti Militari.

Kiedy wybuchła II wojna światowa, Maria Wittek miała 40 lat. Brała czynny udział w kampanii wrześniowej i przystąpiła do działalności konspiracyjnej. Podczas Powstania Warszawskiego otrzymała stopień pułkownika. Okres II wojny światowej to okres bardzo dużej aktywności Marii Wittek.

- Pani generał stała na czele wojskowej służby kobiecej działającej w strukturach Komendy Głównej Armii Krajowej, a jej mieszkanie u Sióstr Urszulanek było jednym z głównych centrów działalności konspiracyjnej Państwa Polskiego - mówił prezes Poczty Polskiej. Po raz drugi Maria Wittek otrzymała order Virtuti Militari po Powstaniu Warszawskim.

Pierwsza kobieta-generał

Po drugiej wojnie światowej była szykanowana i więziona. Kilka miesięcy spędziła w komunistycznym więzieniu. Przed emeryturą Maria Wittek pracowała w kiosku w Polskim Radiu. Nominację generalską otrzymała w 1992 r.

W 1989 r. minister obrony narodowej wpisał ją do ''Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich''. W 1991 r. otrzymała stopień generała brygady - jako pierwsza kobieta w historii Wojska Polskiego. Zmarła w 1997 r. w Warszawie.

Czytaj także:

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej