Traktat Polska-Francja. Premier: jest zapis o pomocy militarnej

Zapis w traktacie z Francją zobowiązuje oba kraje w przypadku zagrożenia do udzielenia sobie pomocy, w tym militarnej - poinformował premier Donald Tusk.

2025-05-09, 11:10

Traktat Polska-Francja. Premier: jest zapis o pomocy militarnej
Polska i Francja podpiszą w Nancy traktat o współpracy. Foto: PAP/EPA/Mustafa Yalcin / Anadolu/ABACAPRESS.COM

Premier o traktacie Polski i Francji

- Najważniejszą kwestią odnośnie nowego polsko-francuskiego traktatu były wzajemne gwarancje bezpieczeństwa i klauzula o wzajemnym wsparciu na wypadek ataku na któreś z naszych państw - powiedział rano premier Donald Tusk przed wylotem do Francji.

Szef rządu powiedział, że dokument ten jest traktatem o przyjaźni i pogłębionej współpracy. Jak dodał, otwiera on "bardzo dużo możliwości w różnych dziedzinach". - Nie ukrywam, że dla mnie absolutnie najważniejszą kwestią były wzajemne gwarancje bezpieczeństwa - podkreślił Tusk. - I ta klauzula o wzajemnym wsparciu na wypadek ataku na któreś z naszych państw jest istotą tego traktatu z punktu widzenia naszych interesów - oświadczył. W traktacie mowa jest także o wspólnej obecności Polski i Francji w przestrzeni kosmicznej.

Traktat "premium"

Francja i Polska zawierają traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Przygotowywany od ponad roku dokument zostanie podpisany w Nancy przez prezydenta Emmanuela Macrona i premiera Donalda Tuska.

Traktat z Nancy zastąpi poprzednią francusko-polską umowę z 1991 roku, której celem było wspieranie unijnych dążeń Polski. Traktat ma objąć m.in. sfery bezpieczeństwa, obrony, infrastruktury czy energii.

REKLAMA

Współpraca w sprawie ochrony granicy

Tusk, pytany w Warszawie o to, czy traktat porusza sprawę wsparcia w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej, powiedział, że jest w tej sprawie w kontakcie z liderami Wspólnoty. Dziś jest to prostsze, zaznaczył, bo gdy po raz pierwszy tłumaczył liderom UE, że ich odpowiedzialnością jest także strzeżenie granicy Polski z Rosją i Białorusią, "robili wielkie oczy". A dziś, jak mówił, nikt tego nie kwestionuje.

Premier Donald Tusk powiedział, że akurat ze strony liderów Francji wsparcie w tej sprawie otrzymał bardzo szybko, w tym jeśli chodzi o przyznanie środków europejskich w Brukseli. Dodał, że w tej kwestii mógł liczyć na wsparcie prezydenta Emmanuela Macrona.

Stąd traktat z Francją przewiduje też współpracę w sprawie migracji, w tym działań na rzecz powstrzymywania nielegalnej migracji, przemytu ludzi.

REKLAMA

Parasol nuklearny Francji: traktat otwiera możliwość rozmowy na ten temat

Premier był pytany o ewentualny francuski parasol atomowy. Donald Tusk mówił, że nie chce powiedzieć za dużo, bo to "zbyt poważne sprawy", to znaczy: pełne gwarancje i pełna współpraca militarna.

Zaznaczył, że podczas rozmów o traktacie omawiano także to, jak technicznie wykorzystywać wszystkie możliwości Polski i Francji w sytuacji ataku czy zagrożenia. – Natomiast traktat nie jest po to, by zapisywać operacje (…). Ale traktat otwiera na serio rozmowy na temat praktycznego wykorzystania wszystkich możliwości - mówił.

Z tych słów wynika, że traktat teoretycznie otwiera też możliwości współpracy w kwestii najważniejszych technologii obronnych, w tym parasola nuklearnego.

Jeśli chodzi o zapis w traktacie uzyskano następujące sformułowanie o wzajemnej pomocy w razie ataku, "z użyciem środków wojskowych", dodał. Wyjaśnił, że w najbliższych miesiącach będą toczyły się rozmowy z Francją, jak wykorzystać możliwości obrony.

REKLAMA

Zapisy traktatu mają być konkretyzowane

Premier mówił też, że traktat będzie zobowiązywał do "corocznych wspólnych posiedzeń rządów francuskiego i polskiego".

Zapowiedział także przygotowywanie innych dokumentów i decyzji, które "zamienią tę deklarację w bardzo praktyczne rozstrzygnięcia" Premier zaznaczył, że będzie dotyczyć to także "współpracy obronnej w przemyśle obronnym".

Polska i Francja mają też podjąć "wspólne inicjatywy na rzecz pokoju w Ukrainie".

Współpraca z Europą nie jest alternatywą dla relacji z USA

Premier mówił także, że współpraca z Europą nie powinna być postrzegana jako alternatywa dla NATO, czy relacji z USA, ale jako ich uzupełnienie.

REKLAMA

Wzmocnienie obronności Europy jest oczekiwane przez Stany Zjednoczone. Zadaniem Polski jest być liderem w tym procesie – uzbrajania Europy jako uzupełnienia relacji transatlantyckich, tłumaczył premier.

Traktat z Wielką Brytanią, może konsultacje z Niemcami

Za kilka miesięcy Polska ma podpisać podobny traktat z Wielką Brytanią.  Rozmowy w tej sprawie trwają.

Niewykluczone, że dojdzie do konsultacji w sprawie odnowienia traktatu z Niemcami - tak przypuszcza m.in. ekspert ds. polityki niemieckiej, dr Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego. Zauważył, że za rok w czerwcu minie 35 lat od podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy (Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17.06.1991).

Czytaj także:

***

Źródło: PolskieRadio24.pl/X/PAP/IAR/TVP Info/Reuters/agkm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej