Otwarto Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Gliński: pamięć tworzy tożsamość

Nowa siedziba Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem - w Stębarku - została otwarta. - Pamięć tworzy tożsamość, tożsamość jest niezbywalna dla utrzymywania i rozwijania suwerenności wspólnot politycznych - podkreślił szef resortu kultury, wicepremier Piotr Gliński.

2022-09-21, 13:00

Otwarto Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Gliński: pamięć tworzy tożsamość
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem otwarte. Co w nim znajdziemy?. Foto: twitter.com/@kultura_gov_pl

Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w otwarciu nowej siedziby Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

- Aż dziw, że przez tyle lat państwo polskie nie zbudowało takiej instytucji - podkreślił szef MKiDN w czasie uroczystości. - Nadrobiliśmy to. Możemy zameldować wszystkim Polakom, że to zadanie zostało wykonane. Wykonane wspólnie, co też jest bardzo ważne - oświadczył.

Według Piotra Glińskiego "to muzeum wpisuje się w politykę muzealną ostatnich lat". - W tej chwili realizujemy w bardzo wielu miejscach w Polsce, w bardzo wielu konfiguracjach, także, jeżeli chodzi o współpracę, ok. 300 instytucji pamięci, instytucji muzealnych. Mówię o poważnych instytucjach muzealnych - zaznaczył.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. To niejedyne nowo otwarte

Szef resortu kultury przypomniał, że już wiele z nich zostało otwartych. Wymienił Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej, a także Muzeum Czartoryskich czy Muzeum Pamięci Sybiru. - Pierwsze takie muzeum, które zbudowaliśmy wspólnie z samorządem miasta Białystok - zaznaczył.

REKLAMA

Wymienił także Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które jest poświęcone ważnemu wycinkowi polskiej historii, a zapomnianemu, czy Panteon Śląski, "poważne muzeum pamięci Górnego Śląska".

Posłuchaj

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem otwarte (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Muzeum Historii Polski. Gliński: budujemy największą inwestycję

- Tych instytucji muzealnych budujemy bardzo wiele. To wynika z tego, że przez lata pewne obszary w polskiej pamięci, jak muzea poświęcone Kresom budowane nie były. Budujemy także największą inwestycję - Muzeum Historii Polski. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wszyscy się spotkać - cały polski naród, zaprosimy całą Europę, a może i świat - na otwarciu Muzeum Historii Polski - podkreślił szef MKiDN.

- Dlaczego otwieramy muzeum Bitwy pod Grunwaldem czy budujemy te wszystkie instytucje muzealne? Z tych powodów, o których wspominałem. Pamięć tworzy tożsamość, tożsamość jest niezbywalna dla utrzymywania i rozwijania suwerenności wspólnot politycznych - podkreślił szef resortu kultury.

- Budujemy tę suwerenność właśnie m.in. poprzez instytucjonalizowanie pamięci - dodał minister. - Jak bardzo ważna jest suwerenność, tożsamość narodowa i patriotyzm widzimy wyraźnie w kontekście tragicznych wydarzeń, które mają miejsce na Ukrainie w następstwie brutalnego ataku Federacji Rosyjskiej. To także każe nam pamiętać, jak ważne są wspólnoty narodów i ludzi dobrej woli - podkreślił Piotr Gliński.

REKLAMA

***

Budowa muzeum kosztowała 38 milionów zł, a wyposażenie - 9 milionów zł. Jedną z atrakcji są filmy nagrane w technice 360 stopni, a także interaktywne mapy. Odwiedzający będą też mieli możliwość uczestniczenia w walkach rycerskich.

Czytaj także:

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej