Ordery Orła Białego dla działaczy KOR. Prezydent uhonorował m.in. Piotra Naimskiego i Antoniego Macierewicza

- Kiedy Polska była już wolna, wiele dróg w polityce się porozchodziło, ale nie mam wątpliwości, że każdy z panów ma przekonanie, iż działał dla wolnej Polski i jej umacniania - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wręczył Ordery Orła Białego Mirosławowi Chojeckiemu, Antoniemu Macierewiczowi i Piotrowi Naimskiemu.

2022-09-23, 15:39

Ordery Orła Białego dla działaczy KOR. Prezydent uhonorował m.in. Piotra Naimskiego i Antoniego Macierewicza

- Nie byłoby tej wolnej Polski, w której możemy dziś żyć i się spierać, gdyby nie było tamtego bohaterstwa, tamtej wielkiej odwagi i tamtego ryzyka, które panowie wtedy na siebie wzięliście. Ogromnie za to dziękuję - powiedział prezydent, zwracając się do trzech odznaczonych w piątek założycieli i działaczy KOR.

Jak dodał, "to dopiero potem do tego, co wówczas robiliście, do tej pomocy, którą realizowaliście, i do tego, że się zorganizowaliście - dołączyli inni". "Niektórzy złośliwie mówią nawet, że wtedy, kiedy było już wiadomo, że nic strasznego za to się nie stanie, że nikt nie zostanie za to rozstrzelany czy skazany na karę śmierci w inny sposób, czy nie zostanie wywieziony na Syberię, czy po prostu nie zniknie nagle bez wieści" - powiedział Duda.

- Dziękuję za to, że mimo wszystkich cierpień i problemów, które was wtedy spotkały, nie zeszliście z tej drogi aż do samego końca, gdy Polska wolność odzyskała w wyniku przemian, które nastąpiły w 1989 r. i później - mówił prezydent.

Podziękował również odznaczonym za udział w przemianach po 1989 r. - Mam pełną świadomość, że kiedy Polska była już wolna, to wiele dróg w polityce się porozchodziło (...), ale wręczając panom to odznaczenie, co do jednego nie miałem, nie mam i nigdy nie będę miał wątpliwości, że każdy z panów, niezależnie, czy w swoich działaniach się ze sobą zgadzacie (...), czyni to z głębokim przekonaniem, że to dla wolnej Polski i jej umacniania - wskazał Duda.

REKLAMA


Posłuchaj

Prezydent: Order Orła Białego jest ściśle związany z niepodległością naszego kraju (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

- Panu ministrowi Macierewiczowi dziękuję przede wszystkim za Wojska Obrony Terytorialnej. To, co mamy dziś, pokazuje, jak niezwykle ważna to była decyzja - zaznaczył Duda. Dodał, że to kolejna zasługa, która "będzie pamiętana przez pokolenia".

Z kolei ministrowi Naimskiemu Duda podziękował "za Baltic Pipe i dywersyfikację dostaw gazu do Polski". - Śmiało mogę powiedzieć, że jest pan ojcem tego gazociągu, który de facto jest już gazociągiem działającym. To było wizjonerskie - ocenił Duda.

Najwyższe odznaczenie

- Przyjmujemy to odznaczenie w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość - powiedział udekorowany Orderem Orła Białego Antoni Macierewicz. Wspomniał o "zbrodni smoleńskiej".

REKLAMA

- Dziś jesteśmy odznaczani najwyższym odznaczeniem RP, które tak naprawdę przyjmujemy w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość - zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy.

Wśród walczących o niepodległość wymienił m.in. 1 Warszawską Drużynę Harcerską, uczestników robotniczych protestów 1976 r., studentów z duszpasterstw akademickich, członków KIK i Uniwersytetu Latającego, a także utworzoną w 1980 r. NSZZ "Solidarność".


Posłuchaj

Antoni Macierewicz został uhonorowany Orderem Orła Białego (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

 

Dodał, że harcerze "Czarnej Jedynki" "wypracowali program niepodległościowy, którego istotą było budowanie niezależnych instytucji społecznych, które będą jawnie działały w państwie okupowanym przez Sowietów".

REKLAMA

- To wartości chrześcijańskie i narodowe były źródłem odwagi, takiej odwagi, jaka dzisiaj jest niezbędna do prawdy o zbrodni smoleńskiej - powiedział, wskazując, że wśród uczestników uroczystości w Belwederze jest przedstawiciel podkomisji smoleńskiej.

Wyraził "podziękowania za ten niezwykły zaszczyt dla tych, którzy działają na rzecz niepodległości". - Bo to pokazuje dzisiejszej młodzieży, jakie wartości i jakie działania należy podejmować wtedy, gdy Polska jest zagrożona, a dzisiaj jest ona zagrożona najbardziej i utrzymanie niepodległości jest najważniejszym działaniem, które wszystkich nas musi łączyć i tworzyć jedność narodu wokół rządu i państwa polskiego - powiedział.

KOR

23 września 1976 r. powstał Komitet Obrony Robotników - jedna z najważniejszych organizacji opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent: Order Orła Białego jest ściśle związany z niepodległością naszego kraju (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

Komitet Obrony Robotników założyła grupa intelektualistów, by nieść pomoc prawną, finansową i lekarską uczestnikom czerwcowych wystąpień robotniczych 1976 roku, szczególnie w Radomiu i Ursusie. W dniu powstania - 23 września 1976 roku - KOR wystosował "Apel do społeczeństwa i władz PRL", w którym domagał się amnestii dla skazanych i aresztowanych oraz przywrócenia wszystkim represjonowanym pracy. Zarazem wzywał społeczeństwo do poparcia tych żądań. W liście otwartym pisarza Jerzego Andrzejewskiego o fakcie powołania Komitetu został poinformowany Sejm PRL.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go prezydent RP.

REKLAMA

Posłuchaj

Antoni Macierewicz został uhonorowany Orderem Orła Białego (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

 

Sylwetki odznaczonych

Mirosław Chojecki - działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych - "Biuletyn informacyjny" i "Komunikat KOR". Współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa", największego wydawnictwa działającego poza cenzurą. Na emigracji członek Biura Zagranicznego "Solidarności".

Antoni Macierewicz - jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca '68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR". Twórca podziemnego pisma "Głos", jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Więzień polityczny, aresztowany ponad dwadzieścia razy.

Piotr Naimski - działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR".

REKLAMA

Czytaj także:

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej