Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121. Znamy plan uroczystości w Pruszkowie
W sobotę o 14:00 na terenie byłego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie pod pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa" odbędą się uroczyste obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. Uroczystości organizują Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Dulag 121.
2022-09-24, 01:35
Oficjalne uroczystości poprzedzi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, żołnierzy Powstania Warszawskiego 1944 roku i ofiary cywilne na terenie cmentarza w Tworkach oraz pod tablicą upamiętniającą zmarłych i poległych więźniów obozu przejściowego Dulag 121 przy bramie głównej na Cmentarzu Żbikowskim
w Pruszkowie. Obchody odbędą się w asyście Reprezentacyjnej Kompanii Wojska Polskiego.
"Pejzaż Polski"
O 17:00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie przy ul. Bohaterów Warszawy 4 odbędzie się spektakl muzyczny "Pejzaż polski" w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes. Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc po raz kolejny zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Dulag 121 zapraszają również na promocję książki Marii Zimy-Marjańskiej "Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu". Spotkanie odbędzie się 3 października o 17:00 w Centralnym Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Wstęp wolny.
REKLAMA
Powstałe w 2010 roku Muzeum Dulag 121 zajmuje się zbieraniem informacji, popularyzowaniem wiedzy i pielęgnowaniem pamięci o losach wypędzonych w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu oraz ofiarności i poświęceniu tych, którzy udzielali im pomocy, a także historią Pruszkowa i okolic.
Relacje więźniów
Jako że nie zachowała się niemiecka dokumentacja dotycząca działalności obozu przejściowego Durchgangslager 121 w Pruszkowie, niezastąpionym źródłem wiedzy na temat panujących w nim warunków i mechanizmów jego kierowania pozostają spisane lub nagrane relacje byłych więźniów, na których życiu traumatyczne doświadczenia pobytu w obozie odcisnęły trwałe piętno. Muzeum pracuje nad poznaniem osobistych historii osób, których losy związane były z obozem przejściowym w Pruszkowie.
W ramach prowadzonych od początku istnienia Muzeum działań dokumentacyjnych, gromadzone są wspomnienia pisane oraz nagrywane są wywiady ze świadkami historii i ich rodzinami. Powstała też Listę Pamięci - symboliczna lista więźniów obozu Dulag 121 oraz osób pomagających.
- Powstanie Warszawskie: nieodkryte epizody, cisi bohaterowie
- Hołd dla bohaterów powstania. 1 sierpnia byliśmy na ulicach Warszawy [WIDEO]
dz
REKLAMA