more_horiz
Wiadomości

Zabójstwo gen. Marka Papały. Sąd II instancji chce uzupełnienia opinii biegłego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 12:57
Warszawski sąd apelacyjny chce uzupełnić opinię biegłego dot. świadka koronnego, na którego zeznaniach oparte były ustalenia oskarżenia w sprawie zabójstwa byłego szefa Policji gen. Marka Papały w 1998 r. W środę SA rozpoczął rozpatrywanie tej sprawy, ale na razie odroczył ją bez terminu.
Zabójstwo gen. Marka Papały. Sąd II instancji chce uzupełnienia opinii biegłego
Zabójstwo gen. Marka Papały. Sąd II instancji chce uzupełnienia opinii biegłegoFoto: PAP/Mateusz Marek

Uzupełniająca opinia biegłego psychologa - jak wyjaśniała przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Dorota Tyrała - ma dać odpowiedź, czy treść zeznań świadka koronnego przed sądem okręgowym wpływa na dotychczasowe wnioski biegłego, którego opinia została sporządzona i dotyczyła tylko etapu śledztwa w tej sprawie.

W środę przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie zaczęła się kolejna z sądowych odsłon w sprawie jednej z najgłośniejszych zbrodni w historii III RP - zabójstwa gen. Marka Papały. Rozpoczęto rozpatrywanie apelacji prokuratury od wyroku z października 2020 r., w którym sąd ten m.in. od zarzutu zabójstwa byłego szefa Policji uniewinnił złodzieja samochodów Igora M.

SA odroczył jednak w środę sprawę bez terminu uzasadniając to koniecznością uzupełnienia opinii biegłego. Po uzyskaniu opinii biegłego nowy termin ma zostać "niezwłocznie wyznaczony", biegły ma zostać wtedy również wezwany na rozprawę.

Czytaj także:

Zabójstwo gen. Marka Papały

Akt oskarżenia m.in. przeciwko Igorowi M. - złodziejowi samochodów, który od kilkunastu lat był świadkiem koronnym - trafił do sądu w maju 2015 r. Ustalenia prokuratury oparte były na zeznaniach innego świadka koronnego - Roberta P., byłego członka grupy, do której należał M. Według tych ustaleń, do zabójstwa Marka Papały miało dojść w wyniku napadu rabunkowego przeprowadzanego przez kilkuosobową grupę, a sprawcy zamierzali ukraść samochód byłego szefa Policji - daewoo espero - i prawdopodobnie nie wiedzieli, do kogo on należy.

W końcu października 2020 roku warszawski sąd okręgowy uniewinnił Igora M. ze wszystkich postawionych mu zarzutów, w tym głównego zarzutu zabójstwa gen. Papały. Wraz z M. oskarżono sześć innych osób. Postawiono im łącznie 38 zarzutów, z czego większość dotyczyła kradzieży samochodów. Robert J., Mariusz M. oraz Tomasz W. oprócz kradzieży oskarżeni byli o dokonanie rozboju na Marku Papale, za co prokuratura żądała 15 lat więzienia. Także pozostali oskarżeni zostali uniewinnieni lub - w odniesieniu do części zarzutów - umorzono postępowanie.

Jak m.in. wskazywał w 2020 r. sąd okręgowy, obszerne zeznania głównego świadka oskarżenia Roberta P. zawierały niekonsekwencje. To właśnie tych zeznań ma dotyczyć uzupełniająca opinia biegłego.

Marek Papała, szef polskiej policji od stycznia 1997 r. do stycznia 1998 r. został zastrzelony przy ul. Rzymowskiego w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie, przed blokiem, w którym mieszkał. 

Czytaj także:

ng//PAP/pp

Zobacz także

Zobacz także