more_horiz
Wiadomości

Projekt wydłużający kadencje samorządowców. Teraz zajmie się nim sejmowa komisja

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 15:18
Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt wydłużający o pół roku kadencję jednostek samorządu terytorialnego. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy przygotowali przepisy, uzasadniają je zbiegiem terminu wyborów samorządowych z parlamentarnymi na jesieni przyszłego roku.
Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt wydłużający o pół roku kadencję samorządowców
Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt wydłużający o pół roku kadencję samorządowcówFoto: Twitter/@KancelariaSejmu

Tomasz Ławniczak z Prawa i Sprawiedliwości powiedział podczas debaty sejmowej, że przeprowadzenie wyborów samorządowych i parlamentarnych w podobnym terminie mogłoby doprowadzić do chaosu organizacyjnego.

Tłumaczył, iż znaczna część społeczeństwa mogłaby się pogubić w tym, kto kandyduje do jakiego organu. Dodał, że część osób mogłaby kandydować do parlamentu i samorządów. Wyjaśnił, że uniemożliwiłoby to też zachowanie ciszy wyborczej w wyborach samorządowych, gdyż w tym samym czasie w wyborach parlamentarnych prowadzona byłaby kampania.

Przesunięcie terminu wyborów

Koalicja Obywatelska i Lewica złożyły wniosek o odrzucenie projektu po pierwszym czytaniu. Poseł klubu KO Waldy Dzikowski stwierdził, że przesunięcie terminu wyborów samorządowych sprawi, iż będą kolidowały z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które są zaplanowane na wiosnę 2024 roku. W jego ocenie PiS kieruje się w tej sprawie wyłącznie własnym interesem partyjnym.

Zgodnie z projektem PiS premier będzie musiał ogłosić termin wyborów samorządowych między 30 grudnia 2023 roku a 30 stycznia 2024 roku.

Czytaj także:

Zobacz także: Stanisław Szwed w "Sygnałach dnia"

IAR/es

Zobacz także

Zobacz także