more_horiz
Wiadomości

Narada kierownictwa PiS jednak nie o zmianach w rządzie? "Będziemy rozmawiać o sprawach ważnych dla Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 09:50
W południe zbierze się prezydium komitetu politycznego PiS. Wbrew wcześniejszym spekulacjom medialnym nie będzie poświęcone zmianom w rządzie. - Będziemy rozmawiać o sprawach, które są dziś najważniejsze dla Polaków - mówi portalowi PolskieRadio24.pl polityk z kierownictwa partii.  
W piątek spotka się kierownictwo PiS
W piątek spotka się kierownictwo PiSFoto: TT @pisorgpl

Od pewnego czasu część mediów powołując się na nieoficjalne informacje spekulowało, że ostatni dzień września będzie sądnym dniem dla premiera Mateusz Morawieckiego. Sugerowano, że szef rząd straci funkcję, a na czele Rady Ministrów stanie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jako głównego organizatora rewolty na szczytach władzy wskazywano wicepremiera Jacka Sasina. 

Temat zmiany premiera zamknięty

Z informacji portalu PolskieRadio24.pl wynika, że w agendzie dzisiejszego prezydium komitetu politycznego PiS nie ma punktu poświęconego zmianom w rządzie. - Nie jest zaplanowana dyskusja na ten temat. Nie oznacza to oczywiście, że nie pojawi się w rozmowach, bo zawsze może zostać podniesiony przez któregoś z członków prezydium - mówi portalowi PolskieRadio24.pl polityk z kierownictwa PiS pragnący zachować anonimowość.

Po czwartkowym posiedzeniu klubu PiS wydaje się to jednak mało prawdopodobne, aby ktoś domagał się zmiany premiera. - Prezes w swoim wystąpieniu jednoznacznie wskazał, że Mateusz Morawiecki dalej będzie szefem rząd - mówi portalowi PolskieRadio24.pl jeden z parlamentarzystów uczestniczących w posiedzeniu. - Ale to nie oznacza, że mogą spać spokojnie ministrowie. W ich przypadku jakieś zmiany są możliwe, choć Jarosław Kaczyński nie wskazał konkretnych nazwisk - tłumaczy nasz informator. 

- Naszym celem jest zwycięstwo w wyborach, więc niczego nie wykluczamy na przyszłość, a równocześnie nie ma co robić wokół tego afery - miał według relacji uczestników klubu parlamentarnego PiS powiedzieć Jarosław Kaczyński. Informację tę potwierdził również szef klubu PiS Ryszard Terlecki - Pytanie, które rozumiem jest najważniejszym pytaniem wieczoru. Nie będzie oczywiście zmiany premiera - stwierdził. 

- Natomiast prezes też stanowczo powiedział i powtarzał kilkakrotnie na posiedzeniach prezydium Komitetu Politycznego, że wszyscy zajmujący jakiekolwiek kierownicze stanowiska w rządzie czy w partii muszą być do dyspozycji. Jeżeli ich praca zostanie uznana za niewystarczająco skuteczną to muszą się liczyć ze zmianą - podkreślił Ryszard Terlecki. Szef klubu PiS przekazał, że z rządu odejdzie szef KPRM Michał Dworczyk. Czy kierownictwo PiS zdecyduje dziś kogo rekomenduje na to stanowisko?

"Będziemy rozmawiać o sprawach ważnych dla Polaków" 

- Za zmiany w rządzie odpowiada premier. Ja jestem przedstawicielem klubu parlamentarnego. Poczekajmy jak będzie wyglądało posiedzenie szefostwa PiS. Jeśli zapadną jakieś ważne ustalenia, to poinformujemy państwa o tym po spotkaniu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wicerzecznik PiS Urszula Rusecka. I dodaje, że posiedzenie kierownictwa PiS zawsze poświęcone jest bieżącej sytuacji politycznej.

- Będziemy rozmawiać o sprawach, które są dziś najważniejsze dla Polaków - mówi portalowi PolskieRadio24.pl polityk z kierownictwa partii. Wskazuje, że chodzi zarówno o sytuację w Polsce, jak i na świecie. - Wojna na Ukrainie, eksplozja na gazociągu Nord Stream, bezpieczeństwo energetyczne Polski, dostawy surowców - te tematy na pewno znajdą się w agendzie - tłumaczy nasz informator. Z kolei inny ważny polityk PiS dodaje, że kierownictwo PiS będzie zastanawiać się również nad tym, jakie ważne projekty trafią wkrótce do Sejmu. - Być może zapadnie decyzja polityczna w sprawie pomysłu opodatkowania marż dużych firm - stwierdza.

Prezydium komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości tworzą prezes partii Jarosław Kaczyński oraz wiceprezesi ugrupowania: premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, europosłowie Beata Szydło i Joachim Brudziński oraz marszałek senior Antoni Macierewicz. Ponadto do tego gremium należą sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, szef klubu parlamentarnego Ryszard Terlecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek Senatu Marek Pęk oraz wicepremierzy Piotr Gliński, Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin.

MF, PolskieRadio24.pl 

Czytaj więcej:

Zobacz także

Zobacz także