"Jego postawa wyraża najpiękniej istotę Solidarności". Premier Morawiecki oddał hołd ks. Popiełuszce
Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty na grobie księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu w 38. rocznicę śmierci duchownego. Szef rządu zwiedził także Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki mieszczące się w dolnym kościele.
2022-10-19, 11:39
- Postawa bł. ks. Jerzego Popiełuszki wyraża najpiękniej istotę Solidarności - powiedział szef polskiego rządu w 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To jeden człowiek, schorowany, którzy rzucił wyzwanie komunistycznemu imperium. I, mimo, że to imperium było wielkie i silne, jego postawa przyczyniła się do naszego zwycięstwa, do odzyskania wolności, do odzyskania niepodległości. Chociaż zabiła go zaciśnięta pięść, to ks. Jerzy pokazał i udowodnił, że ludzi zdobywa się otwartym sercem - ocenił Mateusz Morawiecki.
- Czy się bał? Na pewno. Wielu wspaniałych działaczy Solidarności, ludzi podziemia Solidarności, bało się, ale jednocześnie realizowali ten testament wolności i Solidarności. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pamiętają o tym wspaniałym człowieku, o ks. Jerzym Popiełuszce, dla których jego słowa są drogowskazem, tak jak dla mnie - dodał premier.
Śmierć z esbeckiej ręki
Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 roku. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej Solidarności, obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37lat.
REKLAMA
Jako męczennik za wiarę, ksiądz Jerzy został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki powstało niedługo po jego męczeńskiej śmierci. W salach dolnego kościoła założył je ówczesny proboszcz, ksiądz prałat Teofil Bogucki. Znajdowały się tam pamiątki po księdzu Popiełuszce, których wiele pozostało na terenie parafii. W 2004 roku, staraniem kolejnego proboszcza, księdza Zygmunta Malackiego, muzeum otrzymało nowoczesną, multimedialną formę.
W dziewięciu salach muzealnych znajduje się kilka tysięcy eksponatów, w tym przedmioty osobiste duchownego, przedmioty związane z jego męczeńską śmiercią, zdjęcia, prezentacje filmowe i dźwiękowe.
REKLAMA
Msza w intencji kanonizacji
Dziś o 18 w kościele świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, Michał Janocha, celebrować będzie Mszę świętą z modlitwą o kanonizację męczennika. Tego dnia od godziny 11.00 otwarta będzie dla wiernych kaplica przechowania sutanny błogosławionego księdza Jerzego, w której odbył on swoją ostatnią drogę.
Obchody zakończą się 30 października "Pieśniami Wiary i Wolności", czyli wspólnym wykonaniem pieśni śpiewanych w czasie Mszy za Ojczyznę, celebrowanych przez księdza Popiełuszkę.
Posłuchaj
We wtorek, w wigilię 38. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przy warszawskim sanktuarium pod jego wezwaniem świadkowie dzielili się świadectwami o kapłanie. Działacze Solidarności, medycy, współpracownicy wspominali bliskiego, oddanego kapłana jakim był ksiądz Popiełuszko (IAR) 1:00
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- 38. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Znamy plan obchodów
- Posłuchaj archiwalnego reportażu o męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
- [TYLKO U NAS] Zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki. Ślady prowadzą do KGB
IAR/ mbl
REKLAMA