more_horiz
Wiadomości

Częściowe zaćmienie Słońca nad Polską. Sprawdź, kiedy oglądać

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 00:52
W najbliższy wtorek 25 października nad Polską będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko rozpocznie się o 11:14, kulminacje osiągnie o 12:23, a zakończy się około 13:30.
W najbliższy wtorek nad Polską zobaczymy częściowe zaćmienie Słońca.
W najbliższy wtorek nad Polską zobaczymy częściowe zaćmienie Słońca.Foto: shutterstock/IgorZh

Astronom doktor Milena Ratajczak mówi, że w czasie najbliższego zaćmienia Księżyc zasłoni prawie połowę tarczy Słońca. - Jest to dość głębokie zaćmienie, najgłębsze zaćmienie częściowe, jakie będziemy mogli obserwować z terenu Polski od kilku lat - powiedziała doktor Ratajczak.

Specjalny sprzęt

Przypomniała, że aby bezpiecznie oglądać zaćmienie, należy zaopatrzyć się w specjalny sprzęt lub wziąć udział w organizowanych w całej Polsce pokazach, na których do naszej dyspozycji będą odpowiednie okulary lub filtry do obserwacji Słońca. - Słońce może uszkodzić nasz wzrok, może też uszkodzić instrumenty, którymi je obserwujemy, ale przede wszystkim chodzi o wzrok - zaznaczyła astronom.

Najbliższe zaćmienie Słońca będzie miało charakter częściowy na całym świecie. Oznacza to, że w żadnym punkcie Ziemi 25 października nie będziemy w stanie dostrzec pełnego zaćmienia.

Najbliższe pełne zaćmienie Słońca, które będzie można obserwować z Polski, będzie 7 października 2135 roku. Nieco wcześniej - w 2075 roku - z Polski będziemy mogli oglądać zaćmienie obrączkowe.

Czytaj także:


IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także