MSWiA chce nowego świadczenia dla rodzin mundurowych. Wiemy, kogo miałoby obejmować

2022-11-02, 14:06

MSWiA chce nowego świadczenia dla rodzin mundurowych. Wiemy, kogo miałoby obejmować
Nowe świadczenie miałoby być przyznawane rodzinom mundruwoych, którzy zginęli . Foto: SR/ FORUM

MSWiA przygotowało projekt ustawy przyznającej kolejne świadczenie rodzinom funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy zginęli - poinformował szef tego resortu Mariusz Kamiński. - Zidentyfikowaliśmy około 200 rodzin, które zostałyby objęte takimi świadczeniami - zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.

- Wiemy, że nic nie ukoi bólu najbliższych. Wiemy, że utrata ukochanej osoby jest wielkim cierpieniem. Ale chcemy stworzyć wspólny, całościowy, jasny system opieki nad najbliższymi, nad tymi którzy zostaną i będą musieli żyć ze swoim bólem - powiedział szef MSWiA. - Chcemy, żeby państwo polskie otoczyło opieką najbliższych tych funkcjonariuszy, którzy zginęli, opieką pełną, całościową, tak żeby wdowy, sieroty, jak również rodzice tych którzy polegli, mogli godnie żyć - powiedział Mariusz Kamiński.

Świadczenia także dla rodzin formacji obywatelskich

Podkreślił, że ustawa, która został przygotowana, dotyczy nie tylko służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych, ale wszystkich służb mundurowych, również żołnierzy Wojska Polskiego, Straży Więziennej czy Krajowej Administracji Skarbowej. Zaznaczył, że ustawa jest skonsultowana z premierem i ze wszystkimi ministrami nadzorującymi służby mundurowe.

- Jest jeszcze nowy element - formacje obywatelskie. Gdzie członkowie tych formacji narażając swoje życie, bronią życia, mienia innych osób - powiedział. Zaznaczył, że chodzi tu o druhów OSP, ale również ratownikach GOPR i TOPR. Wyjaśnił, że ich też obejmie ustawa.

Nowe świadczenie dla rodzin mundurowych. Ile ma wynosić i kto będzie uprawniony?

- Zidentyfikowaliśmy około 200 rodzin, które zostałyby objęte takimi świadczeniami - mówił na konferencji prasowej w środę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik - Najwięcej tych rodzin jest w policji. Według naszych danych jest to 113 tego typu rodzin - wskazał.

Zaznaczył, że w polskim systemie funkcjonuje coś takiego jak renta rodzinna. - Niemniej jednak uznaliśmy, że jest ona na niewystarczającym poziomie. Oczywiście może się zdarzyć, że ta renta w przypadku śmierci funkcjonariusza o bardzo wysokim uposażeniu będzie wyższa, niż to świadczenie, które wynosi dokładnie średniomiesięczne wynagrodzenie w formacji. Wówczas będzie możliwość wyboru dla tej osoby korzystniejszego świadczenia - wyjaśnił wiceszef MSWiA.

Posłuchaj

Mariusz Kamiński o projekcie ustawy przyznającej nowe świadczenie: podstawą będzie średnie wynagrodzenie w danej formacji (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Ustawa z mocą wsteczną

Dodał, że świadczenie będzie wypłacane dla wdów do końca życia bez względu na to, czy zmienią one stan cywilny. Z kolei świadczenia dla rodziców będą wypłacane od momentu ich przejścia na emeryturę do końca życia, a świadczenia dla dzieci będą wypłacane do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności, chyba że kontynuują naukę, czyli do 25 roku życia

Wiceszef MSWiA podkreślił także, że świadczenie pieniężne dla członków rodziny poległego funkcjonariusza i żołnierza zawodowego będzie działało wstecz. - Jeżeli zdarzenie miało miejsce wiele lat temu, to także te osoby będą mogły w przyszłym roku złożyć wniosek o świadczenie, czyli dotyczy to wszystkich obecnych już wdów, wdowców, sierot naszej formacji - mówił Maciej Wąsik.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej