Prapremiera filmu "Rotmistrz Pilecki". "Obraz ukazuje jego konsekwencję w działaniu"
Swoją prapremierę w siedzibie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL miał obraz "Rotmistrz Pilecki" w reżyserii Miłosza Kozła. Niemal 40-minutowy film w fabularnej formie opowiada o życiu i działalności Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera walki z komunizmem i nazizmem.
2022-11-03, 17:50
Jak podkreślił dyrektor Muzeum Filip Musiał, film o rotmistrzu ukazuje jego konsekwencję w działaniu na rzecz ojczyzny, ale również zwykłą codzienność.
- Zobaczymy Witolda Pileckiego z jednej strony jako człowieka z krwi i kości, a z drugiej strony jako człowieka-symbol niezłomności. Człowieka, który od najmłodszych lat żyje w służbie dla kraju i który wychowany do wolności, o wolność ojczyzny walczył w czasach, gdy był skautem, aż do czasów powojennych, gdy Polskę zajęła Armia Czerwona - dodał.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. "Ostatnie chwile życia Pileckiego"
Jak przypominał Filip Musioł, miejsce prapremiery "Rotmistrza Pileckiego" nie było przypadkowe. Wiązało się bowiem z ostatnimi chwilami życia bohatera obrazu. Muzeum mieści się w przestrzeni historycznej. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy być, choć w małym zakresie partnerem tego projektu. Część zdjęć do filmu była kręcona właśnie u nas, przy Rakowieckiej 37.
- Mamy takie wrażenie, że postać Witolda Pileckiego nam patronuje, nie jest on formalnym patronem, ale jest postacią centralną, niezwykle ważną - precyzuje dyrektor placówki.
REKLAMA
Obraz "Rotmistrz Pilecki" emitowano również w warszawskim kinie "Iluzjon". Krótkometrażowy film ma być też dostępny w Internecie.
Historia rotmistrza Pileckiego. Gotowy scenariusz na film
19 września 1940 r. rotmistrz Witold Pilecki dał się dobrowolnie aresztować Niemcom w łapance ulicznej na warszawskim Żoliborzu. Za zgodą komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej generała Stefana Roweckiego "Grota" przeniknął do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam organizował ruch oporu i prowadził działalność wywiadowczą. Zbierał informacje między innymi o zagładzie Żydów. Spędził w obozie w Auschwitz 947 dni. Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie.
Z obozu rotmistrz Pilecki uciekł w kwietniu 1943 r. Później działał w konspiracji, brał udział w Powstaniu Warszawskim, po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu. Przekazywał na Zachód meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, o deportacjach na Syberię.
Aresztowany przez bezpiekę w 1947 r., prawie rok był torturowany. W pokazowym procesie został skazany na śmierć i stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie 25 maja 1948 r. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.
REKLAMA
Witold Pilecki pośmiertnie, w 2006 r., otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.
Posłuchaj
- "Rodzinna opowieść o dwojgu niezwykłych ludzi". Otwarcie Muzeum - Dom Rodziny Pileckich
- Prezydent Andrzej Duda: nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie Witold Pilecki i jego rodzina
- Wspomnienie poległych za ojczyznę. Jarosław Wróblewski: strata nieodżałowanej elity
IAR/asp
REKLAMA