more_horiz
Wiadomości

Kolejny etap negocjacji ws. KPO. "W tym tygodniu do Brukseli poleci minister Szynkowski vel Sęk"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 14:07
W środę do Brukseli, na rozmowy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, przylatuje minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. O wizycie ministra w tym tygodniu w belgijskiej stolicy informował dziś rano premier Mateusz Morawiecki.
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz przekazał, że Polska będzie kontynuować rozmowy z KE ws. KPO
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz przekazał, że Polska będzie kontynuować rozmowy z KE ws. KPOFoto: symbiot/shutterstock

Brukselska korespondentka Polskiego Radia potwierdziła w Komisji Europejskiej, że minister przyjedzie 9 listopada. Z jej informacji wynika, że przed południem minister spotka się z wiceprzewodniczącą Komisji Verą Jourovą. Później będzie rozmawiać z komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem, a po południu także z szefem gabinetu przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Polski KPO został zatwierdzony w połowie czerwca, ale wypłaty funduszy jeszcze się nie rozpoczęły. Przedłużają się rozmowy w tej sprawie na linii Bruksela - Warszawa i polskie władze wstrzymują się z wysłaniem wniosku o przekazanie pieniędzy. Według Komisji Europejskiej warunkiem wypłaty jest wprowadzenie testu niezależności sędziego, zgodnego z unijnymi wymogami. Premier Mateusz Morawiecki mówił dziś, że jest oczekiwanie dotyczące doprecyzowania stanu prawnego niektórych zapisów w KPO, że Polska się nad tym zastanawia i że tego będą dotyczyły rozmowy ministra Szynkowskiego vel Sęka.

Polskie KPO

Warszawa wnioskuje z unijnego Funduszu Odbudowy o ponad 35 miliardów euro, z czego prawie 24 miliardy to bezzwrotne dotacje, reszta to nisko oprocentowane pożyczki.

KPO to kompleksowy plan inwestycyjny na modernizację kraju. Zawiera 49 reform, 53 inwestycje i 283 tak zwane kamienie milowe oraz wyznaczone cele. Na klimat i zieloną transformację Polska chce wydać 43 procent, czyli więcej niż wymagane minimum, a na cyfryzację 21 procent środków.

Zobacz także:

IAR/jp/as/kor/fc,kor

Zobacz także

Zobacz także