Prezydent Andrzej Duda zapowiada twardą postawę wobec UE. "Nie takiej Unii chcemy"

Prezydent Andrzej Duda zapowiada stanowczą postawę wobec żądań Unii Europejskiej. W najnowszym wydaniu tygodnika "Sieci" mówi o suwerenności i bezpieczeństwie naszego kraju. Przed Narodowym Świętem Niepodległości wskazuje, jak powinniśmy bronić najważniejszych spraw w obliczu wojny, kryzysu i presji z Brukseli oraz Berlina.

2022-11-07, 06:45

Prezydent Andrzej Duda zapowiada twardą postawę wobec UE. "Nie takiej Unii chcemy"
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska "nie wchodziła do Unii Europejskiej, w której będą nam narzucane obce wzorce". Foto: Facebook/Kancelaria Prezydenta

Odnosząc się do dyskusji wokół ustawy o Sądzie Najwyższym i zwłoki z wypłatą pieniędzy z KPO, Andrzej Duda zapowiedział, że "już żadnych odpowiedzi na sugestie z Unii Europejskiej nie będzie realizował".

- Nie wierzę, że dalsze wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom Brukseli przyniesie jakiekolwiek rezultaty. Nie takiej Unii chcemy. Nie na taką Unię Polacy się umawiali - ocenił.

"Niepodległość ma fundamentalne znaczenie"

Pytany o przesłanie dla rodaków na nadchodzący Dzień Niepodległości, prezydent podkreślił, że "Polska to poważna sprawa". - Własna niepodległa ojczyzna to nie jest żart. Trzeba ją szanować, pilnować jej interesów. Ale przede wszystkim trzeba o nią dbać, by trwała tutaj, w tym miejscu Europy, by była nasza, cały czas niepodległa i suwerenna. To ma absolutnie fundamentalne znaczenie dla naszego narodu - wskazał.

- Jeśli ktoś tego nie pojmuje, niech otworzy książkę do historii i poczyta o utracie państwowości w okresie zaborów. Niech sobie przypomni, jak wtedy żyli Polacy, jaka była rozpacz. Niech poczyta utwory Mickiewicza, posłucha muzyki Chopina - tych, którzy na emigracji cierpieli z tęsknoty za ojczyzną. Bo nie było do czego wracać. Bo ludzie byli więzieni, wywożeni w kibitkach na Sybir, germanizowani, wynaradawiani - powiedział prezydent.

REKLAMA

Andrzej Duda zwrócił także uwagę, że wartością istotną w każdych czasach jest jedność, szukanie wspólnego mianownika i działanie w interesie swojego kraju nawet w obliczu różnych światopoglądów. Dodał, że zbliżające się wybory będą okazją do gorących dyskusji i ścierania się ze sobą przedstawicieli różnych nurtów sceny politycznej.

Zobacz także:

Zobacz także: "Śniadanie w Trójce" - polityczne podsumowanie tygodnia

jp/Sieci/IAR/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej