Nowelizacja prawa oświatowego i studia dot. energetyki jądrowej. Minister Czarnek wyjaśnił szczegóły

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział w TVP Info, że nowelizacja prawa oświatowego ma przede wszystkim dać rodzicom prawo do wglądu i decyzji o tym, kto może prowadzić zajęcia z ich dziećmi w szkołach. Przepisy zostały uchwalone przez Sejm w ubiegłym tygodniu i czekają na prace w Senacie. Minister Czarnek przekazał też szczegóły dotyczące nowego kierunku studiów kształcących przyszłych inżynierów jądrowych.

2022-11-09, 21:51

Nowelizacja prawa oświatowego i studia dot. energetyki jądrowej. Minister Czarnek wyjaśnił szczegóły
Minister edukacji o nowelizacji prawa oświatowego i studiach dot. energetyki jądrowej. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Przemysław Czarnek wyjaśnił, że jeśli nowelizacja wejdzie w życie w obecnym kształcie, to organizacje pozarządowe będą musiały przedstawić program zajęć lekcyjnych rodzicom.

- Program, materiały i treści, które chcą przekazywać dzieciom - one mają być konsultowane ze wszystkimi rodzicami, a nie tylko z radą rodziców - powiedział Przemysław Czarnek. Ponadto rada i rodzice mają mieć również możliwość monitorowania działalności danej organizacji w szkole.

Wszystko po to, żeby zapewnić ochronę dzieci przed demoralizacją - mówił minister edukacji. 

Kuratorzy oświaty. Kiedy mogą interweniować?

Szef resortu edukacji dodał, że kontrola ze strony kuratorów oświaty jest ograniczona i zgodnie z przepisami będą oni decydować tylko o możliwości prowadzenia zajęć lekcyjnych przez organizacje pozarządowe, a nie o innych aktywnościach, jak na przykład akcjach charytatywnych w szkołach. Zaznaczył, że kuratorzy mogą nie wyrazić zgody wyłącznie, jeśli zaproponowany program lekcji jest niezgodny z prawem lub demoralizujący.

REKLAMA

Nowy kierunek studiów. Potrzebni inżynierowie energetyki jądrowej

Przemysław Czarnek powiedział również, że w porozumieniu z dwiema polskimi uczelniami Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje stworzyć nowy kierunek studiów. Jak przekazał, chęć współpracy w tym obszarze zadeklarował także PKN Orlen.

Potrzebujemy w niedalekiej przyszłości inżynierów, którzy będą zajmowali się elektrowniami jądrowymi, które budujemy, tymi wielkimi, ale też małymi, jakie, mam nadzieję, będą również wykorzystywane w poszczególnych przedsiębiorstwach, zwłaszcza energochłonnych - wskazał minister edukacji i nauki.
Gotowość do otwarcia nowego kierunku zgłosiły Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Posłuchaj

Minister edukacji o nowelizacji prawa oświatowego (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Przemysław Czarnek powiedział, że w porozumieniu z dwiema polskimi uczelniami Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje otworzyć kierunek studiów kształcący przyszłych inżynierów jądrowych (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Programie 3 Polskiego Radia

IAR

REKLAMA

asp,kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej