Pięć lat temu Mateusz Morawiecki został premierem. "Wiele udało się osiągnąć"

Dokładnie pięć lat temu, 11 grudnia 2017 roku, powołany został przez prezydenta pierwszy rząd Mateusza Morawieckiego. Kolejny rząd obecny premier sformułował po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

2022-12-11, 17:14

Pięć lat temu Mateusz Morawiecki został premierem.  "Wiele udało się osiągnąć"
Prezydent Andrzej Duda powołuje Mateusza Morawieckiego na urząd premiera. Foto: KPRP/Krzysztof Sitkowski

11 grudnia 2017 roku prezydent Andrzej Duda powołał na premiera Mateusza Morawieckiego i na jego wniosek cały rząd. Gabinet ten zastąpił rząd premier Beaty Szydło, która kilka dni wcześniej podała się do dymisji.

Następnego dnia, 12 grudnia 2017 roku, premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose i otrzymał wotum zaufania.

Zmiany w gabinecie

Początkowo rząd Morawieckiego miał dokładnie ten sam skład co gabinet Beaty Szydło, a sama Szydło została w nim wicepremierem bez teki.

Pewnych zmian premier Morawiecki dokonał w styczniu 2018 roku (dotyczyły m.in. MON i MSZ, gdzie Antoniego Macierewicza i Witolda Waszczykowskiego zastąpili Mariusz Błaszczak i Jacek Czaputowicz).

REKLAMA

Zwycięskie wybory

Kolejny rząd Mateusz Morawiecki sformułował po wygranych przez PiS wyborach z 13 października 2019 roku. Prezydent Andrzej Duda powołał ten rząd 15 listopada 2019 roku, a premier wygłosił expose i uzyskał wotum zaufania dla rządu 19 listopada 2019 roku.

W niedzielę na Facebooku premier Morawiecki umieścił okolicznościowy film, dokumentujący pięć lat kierowania przez niego rządem. "Dziękuję za każdą uściśniętą dłoń" - napisał. 

"Wiele udało się osiągnąć"

Mateusz Morawiecki podsumowując pięć lat rządów, zaznaczył w rozmowie z "Super Expressem", że choć przyszło mu rządzić w ciężkich czasach pandemii, kryzysu i wojny, to wiele udało się osiągnąć. 

- Bardzo się cieszę się, że udało się uratować miejsca pracy, bo bezrobocie było przez lata w Polsce największą zmorą, ludzie bardzo się bali bezrobocia. A dziś to praca szuka człowieka, a nie człowiek pracy - powiedział premier. 

REKLAMA

Wskazał, że najbardziej dumny jest z wprowadzenia 13 i 14 emerytury, gdyż polscy emeryci byli główną poszkodowaną grupą w czasach III RP.

Zwrócił też uwagę na uszczelnienie systemu finansowego, które pozwoliło zrealizować programy społeczne, m.in. 500+.

Czytaj także:

PAP/se.pl/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej