more_horiz
Wiadomości

"Zapal światło wolności". Akcja IPN na 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 14:31
13 grudnia przypada 41. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Czas ten przyniósł prześladowania, łapanki oraz śmierć wielu osobom. Instytut Pamięci Narodowej dla uczczenia pamięci o ofiarach tamtego czasu oraz o pokazaniu znaczenia wolności dla Polaków po raz kolejny organizuje akcję "Zapal światło wolności".
IPN zachęca do włączenia się w akcję Zapal światło wolności
IPN zachęca do włączenia się w akcję "Zapal światło wolności"Foto: IPN

Stan wojenny przyniósł Polsce jeszcze większy terror ze strony władz komunistycznych niż miało to miejsce wcześniej. Liczba osób, które straciły zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa lub demonstracji ulicznych pozostaje nieznana. Na liście śmiertelnych ofiar stanu wojennego znajduje się blisko 100 osób.

Na celowniku komunistów znaleźli się działacze "Solidarności". Internowano blisko 10 tysięcy osób, tysiące aresztowano i skazano na wieloletnie więzienie. Wiele osób straciło pracę, było inwigilowanych i zastraszanych.

Pamięć o ofiarach stanu wojennego

To właśnie dla pamięci tamtych wydarzeń i ich ofiar IPN organizuje akcję społeczną "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności". Można włączyć się do niej poprzez zapalenie w oknie świecy. W ten sposób wyrazimy solidarność z ofiarami stanu wojennego. 

Ten symbol nie jest przypadkowy. Zapalone świecie, na znak solidarności świata z Polakami, można było obserwować 13 grudnia 1981 w wolnych krajach na całym świecie. Do tej akcji włączył się również papież Jan Paweł II, który zapalił świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Do podobnego gestu wzywał także prezydent USA Ronald Reagan. 

Finał całej kampanii będzie miał miejsce 13 grudnia o godzinie 19:30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Można zapalić także wirtualną świecę na stronie https:\/\/swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

dz/IPN

Zobacz także

Zobacz także