W Polsce przybyło kilkanaście miast. Ich władze liczą na impuls rozwojowy
Z początkiem nowego roku na mapie Polski jest już 979 miast. W niedzielę weszła w życie decyzja premiera nadająca prawa miejskie 15 miejscowościom.
2023-01-01, 10:25
1 stycznia 2023 roku prawa miejskie uzyskały między innymi Włodowice. Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Ibek powiedział, że nadanie jej praw miejskich to okazja do rozwoju miasteczka. - Liczymy na to, że nowy status Włodowic przyciągnie do naszej miejscowości młodych ludzi i przyczyni się do nowych inwestycji infrastrukturalnych - dodał.
Inne nowe miasto to Miękinia w województwie dolnośląskim. Zastępca wójta gminy Gabriela Bednarczyk podkreśliła, że nadanie praw miejskich Miękini to konsekwencja wieloletnich działań samorządowców i jej mieszkańców. - Chodzi o szereg inwestycji, które już zostały zrealizowane na przykład związanych z oświatą czy rozwojem nowych miejsc pracy - zaznaczyła.
Prawa miejskie nadano jeszcze miejscowościom takim, jak: Jeżów, Dąbrowice, Rozprza, Ujazd w województwie łódzkim, Latowicz, Bodzanów, Jastrząb, Jadów w województwie mazowieckim, Łopuszno i Piekoszów w województwie świętokrzyskim, Książ Wielki i Czarny Dunajec w województwie małopolskim oraz Miasteczko Krajeńskie w województwie wielkopolskim.
Rząd liczy na impuls rozwojowy
Kolejne miejscowości zyskały prawa miejskie decyzją premiera Mateusza Morawieckiego. Na konferencji prasowej poświęconej ogłoszeniu swej decyzji, szef rządu wyraził nadzieję, że nadanie praw miejskich będzie impulsem rozwojowym.
REKLAMA
Wskazał, że otrzymanie praw miejskich to nie tylko powód do dumy, ale też zobowiązanie. - Chciałbym, żeby nadanie praw miejskich nie było tylko zwykłym aktem administracyjnym, ale żeby stało się też faktycznie impulsem do rozwoju, bo nowe miasto powinno przyciągać nowych inwestorów, nowych przedsiębiorców, tworzyć nowe miejsca pracy. O to przecież w tym wszystkim chodzi - o nowe miejsca pracy, o lepsze miejsca pracy, o wyższe wynagrodzenia Polaków - powiedział Mateusz Morawiecki.
Posłuchaj
Czytaj także:
- "Miejski grunt…". Jak unowocześniano polskie miasta
- Program Kolej Plus. Kozienice odzyskają połączenie z Warszawą
- Polskie miasta i miasteczka. Skąd ich nazwy?
IAR/ mbl
REKLAMA