Program Kolej Plus. Kozienice odzyskają połączenie z Warszawą

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. To pierwszy krok do budowy ponad 20-kilometrowej trasy łączącej dwie inne linie - Janików - Świerże Górne z linią Warszawa Zachodnia - Radom Główny - Kraków Główny.

2022-12-28, 15:35

Program Kolej Plus. Kozienice odzyskają połączenie z Warszawą
W ramach Programu Kolej Plus do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje. Foto: Shutterstock/Ba_peuceta

Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu w połączeniach przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszą ofertę dla podróżnych. Powstaną nowe stacje i przystanki: Kozienice, Świerże Górne, Głowaczów. Wszystkie będą przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zostaną wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu.

Wartość projektu - dokumentacji i robót szacowana jest na 321 milionów złotych.

Wsparcie w ramach programu

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały już wszystkie umowy z wnioskodawcami z Programu Kolej Plus, dotyczące realizacji projektów na terenie Mazowsza. Z Samorządem Województwa podpisano umowy na projekty: "Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Ostrów Mazowiecka - Małkinia" oraz "Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Sokołów Podlaski - Siedlce".

Z Miastem i Gminą Serock na projekt: "Budowa linii kolejowej Zegrze - Przasnysz", jako realizacja szlaku "Kolei Północnego Mazowsza".

REKLAMA

Kolejne projekty

W ramach Programu Kolej Plus do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje, które zostały zgłoszone przez samorządy z jedenastu województw: siedem w województwie śląskim, pięć w województwie  lubelskim oraz wielkopolskim, po cztery w województwach małopolskim i mazowieckim, trzy w województwie dolnośląskim, dwa w województwie łódzkim i  po jednym w województwach  lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim.

Projekty wybrane do realizacji obejmują łącznie 34 miasta powyżej 10 tysięcy mieszkańców, które nie mają w tej chwili  pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Przedstawiciele PKP PLK szacują, że dzięki realizacji Kolei Plus około 1,5 miliona  mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2029 roku. Jego realizacja ma wpłynąć na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów.

Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart 13,2 miliarda złotych w tym 11,2 miliarda  stanowią środki Budżetu Państwa. Około 2 miliardów, to  środki jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Czytaj także: 

IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej