Wrócą połączenia pasażerskie do Bełchatowa. Umowy w ramach programu Kolej Plus podpisane

Bełchatów powróci na mapę kolejową Polski. Kolejarze i samorządowcy podpisali wczoraj umowę na finansowanie inwestycji, która umożliwi wznowienie kursowania pociągów pasażerskich. Będzie ona polegała na modernizacji i elektryfikacji istniejącej linii kolejowej. Mieszkańcy Bełchatowa i samorządowcy walczą o przywrócenie połączeń od kilku lat.

2022-12-16, 10:45

Wrócą połączenia pasażerskie do Bełchatowa. Umowy w ramach programu Kolej Plus podpisane
Liczba pasażerów kolei w 2022 rokiem nie tylko była wyższa o 6,3 miliona (+1,9%) w zestawieniu z 2019 rokiem, ale również stanowiła najwyższą wartość tego parametru osiągniętą w ostatniej dekadzie.Foto: Shutterstock/Locomotive74

Linia kolejowa, która połączyła Piotrów Trybunalski z Bełchatowem powstała w 1977 roku. Miała być ważnym elementem magistralnej trasy Warszawa - Piotrków Trybunalski - Bełchatów - Wieluń - Wrocław. Z biegiem czasu stała się jedynie miejscem obsługującym kopalnię, a z czasem jej zadanie zupełnie zanikło.

Przez długi czas mieszkańcy starali się zwrócić uwagę na brak tego połączenia - pisali petycje, zbierali podpisy. Przywrócenie kursowania pociągów było też elementem kampanii wyborczych lokalnych samorządowców. Zabiegi nie przynosiły jednak skutku.

Inwestycja znalazła się jednak w programie Kolej Plus, którego celem jest skomunikowanie miast, w których mieszka więcej, niż 10 tys. mieszkańców.

Druga umowa z programu Kolej Plus

PKP Polskie Linie Kolejowe i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podpisały umowę na modernizację i elektryfikację linii kolejowej na odcinku Piotrków Trybunalski - Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa, wartą 662 mln zł. To druga umowa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego realizowana z programu Kolej Plus.

REKLAMA

- Kolej Plus to pierwszy w historii program, który powstał we współpracy z samorządami. Podpisanie umowy oznacza, że w województwo łódzkie zyska lepsze połączenia, na czym skorzystają pasażerowie korzystający z transportu kolejowego w codziennych dojazdach do pracy czy szkoły. Dzięki konsekwentnej rozbudowie sieci dróg oraz takim programom jak Kolej Plus likwidujemy wykluczenie komunikacyjne - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Mieszkańcy Bełchatowa, piątego co do wielkości miasta województwa łódzkiego, zyskają szybkie i dogodne połączenie kolejowe z Łodzią. Szacuje się, że po modernizacji i elektryfikacji czas przejazdu wyniesie około niespełna półtorej godziny.

Jedynie pociągi towarowe

Zmianę zapewni przebudowa linii z Piotrkowa Trybunalskiego przez Bełchatów do Zarzecza (nr 24) oraz budowa nowego odcinka linii z Zarzecza do Bogumiłowa. Obecnie do Bełchatowa dojeżdżają jedynie pociągi towarowe. Kolej obsługuje największe w Polsce zagłębie paliwowo-energetyczne, Kopalnie Węgla Brunatnego "Bełchatów" oraz Elektrownie Bełchatów.

W ramach projektu przebudowane zostanie zmodernizowana jednotorowa linia o długości 34 km na odcinku Piotrków Trybunalski - Bełchatów - Zarzecze. Wybudowany zostanie także o 7-kilometrowy odcinek między Zarzeczem a Bogumiłowem. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszą ofertę dla podróżnych.

REKLAMA

Mieszkańcy zyskają dostęp do kolei dzięki odbudowie dwóch przystanków, w Woli Krzysztoporskiej i Bełchatowie. Powstaną nowe przystanki o roboczych nazwach: Korczew, Kurnos, Zarzecze, Trząs oraz Bogumiłów. Obiekty zostaną wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu.

Zyska 1,5 mln osób

Do realizacji programu Kolej Plus zakwalifikowano 34 inwestycje dotyczące infrastruktury kolejowej, zgłoszone przez samorządy z jedenastu województw. Wybrane do realizacji projekty obejmują łącznie 34 wskazane przez wnioskodawców miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają w tej chwili pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Jak szacują kolejarze, dzięki realizacji programu, ok. 1,5 mln ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej.

Umowy na finansowanie inwestycji w ramach programu Kolej Plus podpisali między innymi samorządowcy ze Śląska, Mazowsza i Lubelszczyzny. Najwięcej inwestycji w ramach programu powstanie na Śląsku.


PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej