Pierwszy przetarg z Programu Kolej Plus. Pojedziemy pociągiem z Wielunia do Łodzi
Kolej zbliży Wieluń do Łodzi. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla inwestycji, która polega na budowie linii łączącej trasę numer 131 z trasą 181. To umożliwi połączenie kolejowe Łodzi z Wieluniem. Szacowana wartość inwestycji, która będzie realizowana w ramach Rządowego Programu Kolej Plus, to 580 mln zł.
2022-09-27, 13:28
PKP PLK ogłaszają przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru nad inwestycją, polegającą na budowie nowej linii kolejowej łączącej Chorzew Siemkowice z Wieluniem. Wcześniej pomiędzy PLK a Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego zawarta została umowa w sprawie realizacji tej inwestycji.
- Program Kolej Plus to program walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Usprawnimy komunikację między wieloma miastami a ośrodkami wojewódzkimi. To pierwszy tego typu program, w którym rząd współpracuje z samorządem i współfinansuje zgłoszone przez lokalne społeczności projekty. Jestem pewien, że takie inwestycje staną się dodatkowym impulsem rozwojowym dla każdego regionu, w którym będą przeprowadzone - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Pięć nowych przystanków
Dzięki budowie nowej linii łączącej linię kolejową nr 131 (Chorzew Siemkowice) z linią kolejową nr 181 (Wieluń) mieszkańcy południowej części województwa łódzkiego zyskają szybkie i dogodne połączenie kolejowe z Łodzią. Szacuje się, że po budowie nowej linii czas przejazdu z Wielunia do stolicy województwa wyniesie niespełna godzinę i 40 minut.
- Mieszkańcy Wielunia oraz południowej części województwa dzięki budowie nowych przystanków będą mogli korzystać z pociągów w codziennej komunikacji do pracy lub szkoły oraz celach turystycznych. Podróże koleją to wybór jednego z najbardziej ekologicznych środków transportu spośród komunikacji zbiorowej - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.
REKLAMA
W ramach projektu wybudowana zostanie nowa, około 28-kilometrowa, jednotorowa linia kolejowa, która stanie się łącznikiem między dwoma istniejącymi szlakami. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu w połączeniach przewoźnicy mogą wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszą ofertę dla podróżnych.
Mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei dzięki budowie pięciu nowych przystanków: Wieluń Berlinek, Ruda, Wierzchlas, Drobnice, Siemkowice. Obiekty zapewnią komfortowe warunki oczekiwania na pociąg. Będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie, zostaną też dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu.
Poprawa dla półtora miliona Polaków
W całym kraju do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje dotyczące infrastruktury kolejowej, zgłoszone przez samorządy z jedenastu województw:
REKLAMA
- trzy w województwie dolnośląskim,
- pięć w województwie lubelskim,
- jeden w województwie lubuskim,
- dwa w województwie łódzkim,
- cztery w województwie małopolskim,
- cztery w województwie mazowieckim,
- jeden w województwie opolskim,
- jeden w województwie podlaskim,
- siedem w województwie śląskim,
- jeden w województwie świętokrzyskim,
- pięć w województwie wielkopolskim.
Inwestycje te usprawnią połączenia w 12 województwach. Według rządowych szacunków, dzięki realizacji Kolei Plus około półtora miliona Polaków zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej.
PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS, koz
REKLAMA