more_horiz
Wiadomości

"Osiem tygodni do zdrowia", ulotki leków na kliknięcie. Nowe funkcje aplikacji MojeIKP

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 12:48
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe funkcje w aplikacji MojeIKP na telefony komórkowe. To m.in. skaner leków, dostęp do zdarzeń medycznych z których korzystał pacjent takich, jak jak porada medyczna, czy pobyt w szpitalu. Aplikacja pomoże też dbać o zdrowie za sprawą programu "8 tygodni do zdrowia".
Ministerstwo Zdrowia zadbało o nowe funkcje w aplikacji MojeIKP. Można tam m.in. szybko sprawdzić ulotkę leku, czy skorzystać z programu 8 tygodni do zdrowia
Ministerstwo Zdrowia zadbało o nowe funkcje w aplikacji MojeIKP. Można tam m.in. szybko sprawdzić ulotkę leku, czy skorzystać z programu "8 tygodni do zdrowia"Foto: oatawa/ Shutterstock

Jak informuje Centrum e-Zdrowia (CeZ), skaner leków daje pacjentom dwa ułatwienia. Pierwsze polega na szybkim znalezieniu ulotki leku - wystarczy otworzyć skaner w zakładce e-zdrowie, zeskanować z opakowania leku kod kreskowy lub kod QR. Po zeskanowaniu otworzy się ulotka leku (jeśli producent udostępnia ją w rejestrze).

Drugie ułatwienie, jakie daje skaner, to prostsze ustawienie przypomnienia o zażywaniu leku. Gdy otwieramy ulotkę przez zeskanowanie kodu - wystarczy kliknąć znaczek plusa, wybrać znaczek megafonu i dodać lek do przypomnienia. Gdy dodajemy lek do przypomnienia przez funkcję "przypomnienie o lekach" - wystarczy zeskanować kod zamiast, jak do tej pory, wpisywać nazwę leku.

Historia leczenia w telefonie

W aplikacji mojeIKP pacjent zobaczy teraz historię swojego leczenia, także prywatnego. Jak wyjaśnia CeZ, gdy pacjent trafia do lekarza, dentysty, szpitala - na badanie lub leczenie, powstaje tzw. zdarzenie medyczne. Lekarz, przychodnia, szpital czy laboratorium mają obowiązek odnotować je w systemie.

CeZ informuje, że pacjent znajdzie swoje "zdarzenia medyczne" w zakładce e-zdrowie, między e-skierowaniami a Unijnym certyfikatem covid. Może wybrać rok, a potem znaleźć dane zdarzenie lub wyszukać je według kategorii. Może też sprawdzić historię leczenia swojego dziecka do 18. roku życia i osoby bliskiej, jeśli go do tego upoważniła.

Aplikacja pomoże zadbać o zdrowie użytkownika

Centrum e-Zdrowia informuje także, że dzięki aplikacji mojeIKP można poprawić swoją kondycję poprzez program "8 tygodni do zdrowia". To bezpłatny plan bezpiecznych treningów na każdy tydzień, opracowany z myślą o osobach nieaktywnych i chorych przewlekle. Każdy zestaw zaczyna się od rozgrzewki, a kończy rozciąganiem.

Można go znaleźć w zakładce "profilaktyka". Po wejściu w program widać: plan treningowy (zalecany zestaw ćwiczeń na tydzień), test wydolnościowy (test chodu Rockport), ankietę PAR-Q (zawiera pytania o samopoczucie po wysiłku fizycznym, pozwala ustalić, czy przed treningiem trzeba skonsultować się z lekarzem), skalę Borga (pozwalającą samodzielnie ocenić zmęczenie po ćwiczeniach fizycznych).

Test wydolnościowy polega na przejściu 1,6 km i zarejestrowaniu w aplikacji, ile czasu to zajęło, a dodatkowo podaniu wagi, wieku i tętna. Dotychczas dane o odległości i czasie trzeba było wpisywać samodzielnie. Teraz to aplikacja policzy odległość i czas.

Ułatwienia w e-receptach i e-skierowaniach

Aplikacja mojeIKP umożliwia teraz m.in.  łatwe odbieranie e-recept i e-skierowań, przełączanie się między kontem rodzica a kontami dzieci, sprawdzanie dawkowania przepisanego leku, wykupowanie leków w aptece przez pokazanie kodu QR na ekranie telefonu, ustawianie przypomnienia o tym, kiedy i w jakiej formie należy zażyć kolejną dawkę leku, szybkie umówienie terminu szczepienia przeciw COVID-19, udostępnianie i pobieranie Unijnego certyfikatu covid (UCC). 

W aplikacji można teraz uruchomić poradnik pierwszej pomocy w nagłej sytuacji, skorzystać z portalu Diety NFZ, liczyć kroki i korzystaą z bezpłatnego planu bezpiecznych treningów "8 tygodni do zdrowia", czy zadzwonić dzwonienie na pogotowie oraz na numery Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) i Telefonicznej Informacji Pacjenta.

Aplikację MojeIKP można pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Łącznie aplikacja została zainstalowana już ok. 3,8 mln razy.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także