Polska 2050 Szymona Hołowni złożyła skargę. Szef PKW odpowiada

Polska 2050 Szymona Hołowni złożyła do Sądu Najwyższego skargę na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej. Jaka jest odpowiedź organu? Jak podkreślił szef PKW Sylwester Marciniak "jeśli się prowadzi działalność polityczną, to trzeba mieć konto w banku, bo korzysta się ze środków finansowych".

2023-01-10, 13:55

Polska 2050 Szymona Hołowni złożyła skargę. Szef PKW odpowiada
Polska 2050 Szymona Hołowni złożyła skargę. Szef PKW odpowiada. Foto: PAP/Andrzej Lange; Mateusz Marek

Partia Polska 2050 Szymona Hołowni złożyła do Sądu Najwyższego skargę na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącą odrzucenia sprawozdania finansowego partii za 2021 r. PKW 19 grudnia ub.r. odrzuciła sprawozdanie Polski 2050.

Według Polski 2050 "PKW mylnie łączy partię Polska 2050 Szymona Hołowni z podmiotami, które powstały i funkcjonowały na długo przed założeniem partii". "PKW wydało uchwałę, nie popierając jej żadnym materiałem dowodowym. Bez prawomocnego wpisu do Rejestru Partii Politycznych, nie mogliśmy założyć konta w banku. Bez konta w banku partia nie mogła działać" - uważa Polska 2050.

Polska 2050 złożyła skargę. PKW odpowiada

Szef PKW zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o argument formacji Szymona Hołowni, że nie mogli założyć konta w banku bez wpisu do rejestru partii, odparł: "Ten argument na pewno mnie nie przekonuje".

- Już były takie sytuacje w praktyce, że partie miały problemy z rejestracją. Natomiast jeśli się prowadzi działalność polityczną, to trzeba mieć konto (w banku - red.), bo korzysta się ze środków finansowych - podkreślił szef PKW.

REKLAMA

Na argument, że podobno Polska 2050 była w bankach i one nie chciały im założyć konta, odparł: "Nic mi nie wiadomo, żeby w jakimkolwiek banku byli. Przynajmniej nie przedłożyli żadnego dowodu".

Kłopoty Polski 2050. PKW odrzuca sprawozdanie

Pod koniec ubiegłego roku "Rzeczpospolita" podała, że PKW odrzuciła sprawozdanie Polski 2050 za 2021 r. "Chodzi o to, że Polska 2050, choć została wpisana do ewidencji w marcu 2021 r., złożyła sprawozdanie, z którego wynika, że w całym roku praktycznie nie działała. Wpisała »0« do każdej z rubryk mówiących m.in. o wpłaconych środkach, darowiznach i przyjętych wartościach niepieniężnych" - pisała "Rz".

W uzasadnieniu podjętej 19 grudnia ub.r. uchwały odrzucającej sprawozdanie finansowe partii PKW pisała m.in., że "zaakceptowanie sytuacji, w której partia polityczna wykazując w sprawozdaniu, że w danym okresie nie pozyskała i nie wydatkowała żadnych środków, a jednocześnie prowadzone były na jej rzecz działania promocyjne, propagujące jej nazwę, jej członków, program czy założenia przez inne podmioty, chociażby takie jak fundacje czy stowarzyszenia oznaczałoby, że w gruncie rzeczy partia może bez ograniczeń pozyskiwać środki od różnego rodzaju podmiotów".

PKW ocenia: prowadziłoby to do patologicznych sytuacji

W ocenie PKW "prowadziłoby to do patologicznych sytuacji, w których partia polityczna mogłaby prowadzić zakrojoną na szeroką skalę działalność wymagającą istotnych nakładów finansowych bez potrzeby pozyskiwania i wydatkowania środków finansowych, albowiem wartości niepieniężne w postaci sfinansowania działalności tej partii byłyby finansowane przez inne podmioty i to podmioty nieuprawnione, np. fundacje czy stowarzyszenia posługujące się tożsamymi znakami, hasłami, symbolami".

REKLAMA

"Stanowiłoby to niewątpliwie ukryte, niedozwolone, finansowanie partii odbywające się poza systemem finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych" - podkreślono w uzasadnieniu uchwały.

Czytaj także:

PAP/pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej