Nowelizacja ustawy o SN. Rzecznik rządu: jesteśmy zadowoleni z decyzji Sejmu

Zadowolenie z uchwalenia przez Sejm nowelizacji ustawy o SN i z deklaracji szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry w sprawie utrzymania koalicji Zjednoczonej Prawicy wyraził rzecznik rządu Piotr Müller.

2023-01-13, 14:46

Nowelizacja ustawy o SN. Rzecznik rządu: jesteśmy zadowoleni z decyzji Sejmu
Rzecznik rządu: jesteśmy zadowoleni z decyzji Sejmu i utrzymania Zjednoczonej Prawicy. Foto: PAP/Radek Pietruszka

W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, związaną z wypełnieniem stawianych przez Komisje Europejska warunków wypłaty środków na Krajowy Plan Odbudowy. Za ustawą było 203 posłów, 52 było przeciw, 189 osób wstrzymało się od głosu - w tym 122 posłów KO.

"W polityce można się różnić, ale trzeba na koniec podejmować decyzje" - powiedział Müller, odnosząc się do różnicy stanowisk między PiS a Solidarną Polską ws. projektu. "Dzisiaj parlament podjął taką decyzję kompromisową, jesteśmy z niej zadowoleni, ale jesteśmy również zadowoleni z tej deklaracji, o której powiedział minister (sprawiedliwości Zbigniew) Ziobro: że nie ma alternatywy dla rządów Zjednoczonej Prawicy" - mówił. Według rzecznika rozpad ZP oznaczałby "oddanie władzy liberałom i lewicy, chyba jeszcze Konfederacji".

Dodał, że "Polacy zawsze krytykują, gdy politycy się kłócą, a doceniają, gdy się godzą, prowadzą dialog". "Dlatego my w Zjednoczonej Prawicy prowadzimy dialog, mimo że się różnimy. Wybory są w październiku, na pewno wyborcy bardziej docenią postawę konstruktywną" - mówił.

Podziękowań dla opozycji nie będzie

Pytany, dlaczego premier Mateusz Morawiecki nie podziękował opozycji, dzięki której ustawa została uchwalona, Müller zauważył, że "opozycja dzisiaj generalnie się wstrzymała (od głosu), a nie poparła tę ustawę".

"Oczywiście doceniamy tych, którzy dziś postąpili w sposób bardziej rozsądny niż zwykle, natomiast jest jeszcze przed nami etap prac senackich i liczymy na konstruktywną postawę tam, a najlepiej szybkie przesłanie ustawy do prezydenta" - oświadczył. "Wszelkie poprawki, które by szkodziły tej ustawie oczywiście będą odrzucane" - zadeklarował.

Zgodnie z uchwaloną nowelizacją sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Nowela przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Zmiany uzupełniają także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".

Czytaj również:

PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej