Jubileusz i liczne wystawy. Ambitne cele Zamku Królewskiego w Warszawie na 2023 rok

Wielka wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi, rocznicowa ekspozycja dla uczczenia rocznicy powstania styczniowego, a w połowie roku prezentacja dzieł włoskiego quatroccenta - to tylko część planów Zamku Królewskiego w Warszawie na 2023 rok. Zwiedzający będą mogli podziwiać dzieła największych mistrzów - Botticellego, Belliniego i Perugia.

2023-01-13, 18:52

Jubileusz i liczne wystawy. Ambitne cele Zamku Królewskiego w Warszawie na 2023 rok
Zamek Królewski w Warszawie . Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski podkreślił, że zaplanowane ekspozycje będą wynikiem współpracy z czołowymi muzeami i galeriami europejskimi. Zapowiedział, że wystawa "Miłość i obowiązek. Powstanie Styczniowe 1863" zostanie zorganizowana dzięki współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie i Lwowską Galerią Sztuki.

Międzynarodowa wystawa

Z kolei na ekspozycję "Kopernik i jego świat" trafią eksponaty z Muzeum Galileusza we Florencji, Salonu Matematyczno-Fizycznego w Dreźnie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Uppsali, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Germańskiego Muzeum Narodowego w Norymberdze i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Podkreślił, że ponadto na wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu" zwiedzający zobaczą ponad 140 dzieł sztuki z ponad 50 instytucji i prywatnych kolekcji z Europy i Stanów Zjednoczonych, takich jak: J. Paul Getty Museum w Los Angeles, National Gallery of Art w Waszyngtonie, National Gallery w Londynie, Muzea Kapitolińskie w Rzymie, Galeria Uffizi we Florencji, Galeria Borghese w Rzymie i Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu.

Ekspozycja poświęcona rocznicy największej i najdłużej trwającej insurekcji niepodległościowej w okresie rozbiorów zostanie otwarta już pod koniec stycznia. Kuratorka ekspozycji Anna Czekaj wyjaśniała, że pozwoli ona zrozumieć zarówno historyczne znaczenie zrywu, jak również jego osobisty i ludzki wymiar. Dodała, że zaprezentowane zostaną obrazy, grafiki i rysunki takich artystów jak: Artur Grottger, Maksymilian Gierymski i Jacek Malczewski, a także artefakty uczestników powstania: fotografie, stroje cywilne i mundury, biżuteria patriotyczna, pamiętniki i listy.

Posłuchaj

Rok 2023 w Zamku Królewskim w Warszawie (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Wystawa poświęcona 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, która przybliży życiorys i dorobek wybitnego astronoma w szerokiej i dotąd niespotykanej odsłonie muzealnej, zostanie otwarta pod koniec kwietnia. Jej kurator Norbert Haliński powiedział, że na ekspozycję trafi ponad 170 eksponatów wypożyczonych z 21 instytucji. Zaznaczył, że po raz pierwszy w Polsce pokazane zostaną publicznie pochodzące z prywatnej biblioteki Mikołaja Kopernika, zrabowane podczas wojen szwedzkich, starodruki z notatkami astronoma, a także notatnik, w którym robił wstępne plany i opracowania do swojego dzieła "O obrotach sfer niebieskich". Zapowiedział, że zwiedzający będą mogli też zobaczyć przyrządy astronomiczne i instrumenty z epoki oraz obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem".

REKLAMA

Włoski renesans

Z kolei prezentację dzieł włoskiego quatrccenta zaplanowano na lipiec. Kurator wystawy "Przebudzeni, Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu" Mikołaj Baliszewski tłumaczył, że pozwoli ona zrozumieć zwiedzającym, jakie znaczenie dla sztuki XV wieku miały okruchy świata antycznego. "Ekspozycja opowie o tym, jak odkrywanie starożytności we Włoszech przełożyło się na kulturę, sztukę Italii i wykształcenie dojrzałego, wyklarowanego stylu renesansowego, który zdominował sztukę europejską i światową" - wyjaśniał. Jak dodał, na wystawę trafią dzieła wielkich mistrzów, takich jak: Antico, Filarete, Bramante, Perugino, Mantegna, Bellini i Botticelli.

To także kolejny rok jubileuszowy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, którego tematem przewodnim będzie zamkowa kolekcja. Ponadto w czerwcu Zamek Królewski zaprosi zwiedzających do ogrodów na Królewską wystawę Kwiatów. Propozycjom wystawienniczym jak zwykle towarzyszyć będą publikacje, debaty i konferencje naukowe, cykle wykładów oraz oferta edukacyjna. Realizowane będą także ważne inwestycje, konieczne dla rozwoju i sprawnego funkcjonowania instytucji.

Ubiegły rok w Zamku Królewskim w Warszawie był rekordowy pod względem frekwencji. Zamkowe wnętrza wraz z Ogrodami Królewskimi odwiedziło ponad milion siedemset czterdzieści tysięcy zwiedzających.

Czytaj też:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej