more_horiz
Wiadomości

PiS chce zmian w Kodeksie wyborczym. Sobolewski: chodzi nam o zwiększenie frekwencji i transparentności

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:17
Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski powiedział, że planowane przez PiS zmiany w Kodeksie wyborczym dotyczą zwiększenia frekwencji, a jednocześnie transparentności wyborów. Gość Programu 1 Polskiego Radia tłumaczył, na czym polegają planowane regulacje. Jak podkreślił, PiS chce, żeby demokracja była dostępna dla wszystkich.
Krzysztof Sobolewski o zmianach w kodeksie wyborczym.
Krzysztof Sobolewski o zmianach w kodeksie wyborczym.Foto: shutterstock.com/Soft Light

- Zwiększenie frekwencji polega na tym, że chcemy aby obniżyć limity mieszkańców, jakie przypadają na możliwość utworzenia lokalu wyborczego, czyli demokracja bliżej ludzi. Chcemy, aby lokale wyborcze były w małych miejscowościach - w takich miejscowościach, gdzie wcześniej ich nie było, a ludzie mieli problem z dotarciem do lokalu wyborczego, bo był oddalony kilka/kilkanaście kilometrów - tłumaczył Krzysztof Sobolewski.

Przewóz na wybory

Gość radiowej Jedynki dodał, że w ramach zwiększenia frekwencji planowane jest także wzmocnienie możliwości przewozu ludzi na wybory. - I tu chcemy zobowiązać do tego samorządy, oczywiście za zwrotem finansowym za te przewozy ze strony rządu - zapewnił Krzysztof Sobolewski.

Krzysztof Sobolewski wyjaśnił, że zmiany w kodeksie wpływające na transparentność wyborów mają z kolei wpłynąć na wzmocnienie roli mężów zaufania, a także sposób liczenia głosów. Jak zaznaczył, chodzi o to, aby wszyscy członkowie komisji mieli możliwość obejrzenia każdej karty do głosowania i stwierdzenia ważności głosu.

Krzysztof Sobolewski podkreślał, że wybory są świętem demokracji, dlatego ważne, aby uczestniczyli w nich wszyscy obywatele.

Czytaj także:

ZOBACZ: Krzysztof Sobolewski gościem Programu 1 Polskiego Radia

IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także