Drugi dżentelmen USA w Polsce. Mąż Kamali Harris odwiedził krakowski Kazimierz
Douglas Emhoff, mąż Kamali Harris, czyli drugi dżentelmen Ameryki, zwiedził w niedzielę krakowski Kazimierz - dawną dzielnicę żydowską. Spotkał się tam również z przedstawicielami gminy wyznaniowej.
2023-01-29, 10:42
Douglas Emhoff w niedzielę spacerował po uliczkach i placach Kazimierza. W planie zwiedzania znalazły się m.in. Stara Synagoga, Centrum Społeczności Żydowskiej, Kładka Ojca Bernatka, ławeczka Jana Karskiego, synagoga Remu i cmentarz żydowski.
Niedziela jest ostatnim dniem jego wizyty w Polsce. Drugi dżentelmen przyleciał tu jako wysłannik administracji prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris w zakresie zwalczania antysemityzmu na świecie oraz wspierania pamięci o Holokauście. Z Polski uda się do Niemiec, gdzie zostanie do wtorku.
W 1334 r. król Kazimierz Wielki przyznał przywilej dla Żydów z Krakowa i Małopolski, który gwarantował podstawowe prawa, w tym handlu i wolności religijnej. Przywilej ten podporządkowywał także Żydów jurysdykcji króla lub wojewody. Większość pierwszych Żydów osiedlających się w Krakowie pochodziła z ziem niemieckich, skąd uciekali przed prześladowaniami. Ale i w Krakowie zaczęło dochodzić do konfliktów z mieszczanami w związku z prawami do handlu. W 1494 r. Żydzi zostali oskarżeni o spowodowanie pożaru w mieście, w związku z czym większość z nich przeprowadziła się do pobliskiego Kazimierza.
REKLAMA
Kazimierz jako osobne miasto został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1335 r. Żydzi mieszkali w nim prawdopodobnie od samego początku, ale pisemne potwierdzenie tego faktu - jak napisano w informacji krakowskiego magistratu - możemy znaleźć dopiero w dokumentach z XV w.
Przed II wojną światową w Krakowie i w Kazimierzu, który był już dzielnicą miasta, mieszkało ok. 60 tys. Żydów. Obecnie na Kazimierzu działają liczne instytucje, które kultywują historię i tradycję żydowską.
Czytaj także:
ng/PAP
REKLAMA
REKLAMA