more_horiz
Wiadomości

Szef MEiN: fundacje, które nie uzyskały naszego finansowania, uzyskają je w marcu lub w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 09:37
Minister edukacji Przemysław Czarnek, odnosząc się do konkursu MEiN dla organizacji pozarządowych powiedział, że "będziemy kontynuować ten program". - Fundacje i stowarzyszenia, które nie uzyskały naszego finansowania, uzyskają je teraz, w marcu czy w kwietniu - wskazał.
Minister Przemysław Czarnek o dotacjach.
Minister Przemysław Czarnek o dotacjach.Foto: Twitter/Ministerstwo Edukacji i Nauki

Minister edukacji i nauki w Polskim Radiu 24 był pytany o "program willa plus", jak część mediów określiła pieniądze dla organizacji na zakup nieruchomości w konkursie MEiN "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania".

"Podłe i nikczemne ubliżanie"

Szef MEiN przekonywał, że dotacje trafiły do fundacji i stowarzyszeń, które "znakomicie wykonują swoją misję". Jak mówił, posłanki KO Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer, które krytykowały wyniki tego konkursu, "podle i nikczemnie ubliżają dziesiątkom organizacji społecznych, w tym Ochotniczym Strażom Pożarnym i fundacjom współpracującym z dziećmi niepełnosprawnymi".

Posłuchaj
00:32 12180661_1.mp3 Minister Przemysław Czarnek o dotacjach (IAR)

- Co jest złego w tym, że fundacja, która wspomaga zespół szkół specjalnych w Warcie, kupiła właśnie nowy samochód za 550 tys. zł i będzie woziła dzieci niepełnosprawne do tej szkoły z trzech gmin na terenie centralnej Polski? Co jest złego w tym, że Ochotnicza Straż Pożarna w jednym z miast na Lubelszczyźnie kupuje nowoczesny autokar, ze sprzętem za 750 tys. zł i będzie dowoziła również, oprócz swoich działań edukacyjnych, dzieci do szkół na terenie tej gminy? Co jest złego w tym, że inna fundacja kupuje sobie siedzibę w centrum miasta po to, żeby wolontariusze dalej udzielali bezpłatnych korepetycji dla dzieci, których na to nie stać? - wskazywał Czarnek.

Czytaj także:

"To był warunek"

Dopytywany, o fundację, która otrzymała dotację, a została założona kilka tygodni przed ogłoszeniem tego konkursu, zaznaczył, że chodzi o jedną spośród 42 organizacji. - Tylko w tej fundacji, bo zdaje się, że mówimy o Rzeszowie, jeśli dobrze pamiętam, bo się już temu przyjrzałem, są ludzie, którzy działają od kilku lat, tylko nie byli stowarzyszeni w fundacji. Warunkiem było, żeby byli w fundacji. Świetnie działają i robią edukację międzypokoleniową - ocenił minister.

Zapowiedział, że program będzie kontynuowany. - Będziemy kontynuować ten program. Myślę, że fundacje i stowarzyszenia, które nie uzyskały naszego finansowania, uzyskają je teraz, w marcu czy w kwietniu - powiedział Czarnek.

Podkreślił przy tym, że "z Ministerstwa Edukacji i Nauki środki finansowe będą szły tylko do stowarzyszeń, które robią dobre rzeczy, a nie do lewackich organizacji, które promują neomarksizm i psują młode pokolenie".

ZOBACZ TAKŻE: Przemysław Czarnek w PR24


PR24/PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także