more_horiz
Wiadomości

Kolejne zatrucie tlenkiem węgla. Pięć osób z Ukrainy trafiło do szpitala

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 06:37
W nocy z niedzieli na poniedziałek w pensjonacie pod Olsztynie, w którym mieszkali obywatele Ukrainy, doszło do emisji tlenku węgla - pięć osób trafiło do szpitala.
Pięć osób z Ukrainy w szpitalu po zatruciu tlenkiem węgla
Pięć osób z Ukrainy w szpitalu po zatruciu tlenkiem węglaFoto: DarSzach / Shutterstock.com

Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej Grzegorz Różański poinformował, że w pensjonacie we wsi Nowa Wieś Mała w powiecie olsztyńskim doszło w nocy do emisji tlenku węgla. Prawdopodobnie tlenek węgla wydostał się z nieszczelnego przewodu kominowego. Najwyższy poziom odnotowanego stężenia wynosił 400 ppm.

W pensjonacie przebywało 40 osób, w tym 3 dzieci - wszyscy byli obywatelami Ukrainy.

Hospitalizowanych jest pięć osób

Rzecznik Różański poinformował, że najpierw do szpitala trafiły trzy osoby, które straciły przytomność, następnie kolejne dwie. W sumie hospitalizowanych jest pięć osób dorosłych - o ich stanie zdrowia na razie nic nie wiadomo.

Dyżurny komendy wojewódzkiej straży pożarnej poinformował, że wszystkie osoby przebywające w pensjonacie zostały przewiezione do innego obiektu - zarówno nowe miejsce pobytu, jak i transport zorganizował właściciel pensjonatu, w którym mieszkali Ukraińcy.

Na miejscu zdarzenia przebywał nocą komendant miejski straży pożarnej. 

W przypadku zatrucia:

  • Natychmiast otwórz okna i drzwi, żeby przewietrzyć pomieszczenie. Pamiętaj, że dłuższe przebywanie w pomieszczeniu zagraża również osobie niosącej pomoc.
  • Jeśli to możliwe, usuń poszkodowanego z zagrożonego miejsca.
  • Oceń stan poszkodowanego: jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo - ułóż go w pozycji bezpiecznej, jeśli poszkodowany nie oddycha - natychmiast zacznij wykonywać sztuczne oddychanie i masaż serca.
  • Zapewnij sobie pomoc innych osób, wezwij pogotowie ratunkowe.
  • Jeśli masz możliwość, wyłącz dopływ gazu do palnika (piecyka).

dn/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także