more_horiz
Wiadomości

Czarna seria zatruć czadem trwa. Są kolejne ofiary śmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 07:02
- Nie żyją kolejne dwie osoby, które w niedzielę zatruły się tlenkiem węgla (czadem) - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że czarna seria zatruć czadem trwa od piątku. Od tamtej pory zginęły cztery osoby.
PSP: od piątku trwa czarna seria zatruć tlenkiem węgla; w niedzielę zginęły kolejne dwie osoby
PSP: od piątku trwa czarna seria zatruć tlenkiem węgla; w niedzielę zginęły kolejne dwie osobyFoto: Soft Light/Shutterstock

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że ostatniej doby doszło do 10 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. W wyniku zatrucia tym gazem zginęły dwie osoby, a jedna wymagała hospitalizacji.

Do tragedii doszło w Zduńskiej Woli (Łódzkie). W domu jednorodzinnym zginęła 87-letnia kobieta i 97-letni mężczyzna. Obie ofiary znaleziono w kotłowni. Strażacy potwierdzili, że tlenek węgla wydobywał się z nieszczelnego pieca.

Sześć ofiar

Wcześniej, w sobotę w wyniku zatrucia czadem zginał 74-latek i 68-latka - mieszkańcy Poznania. W piątek w miejscowości Dąbrówka (Kujawsko-Pomorskie) tlenkiem węgla śmiertelnie zatruł się 64-letni mężczyzna.

Łącznie od października, czyli od początku umownego sezonu grzewczego w wyniku zatrucia czadem zmarło sześć osób; dwie osoby zmarły we wrześniu.

Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym, silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi. Zatrucie czadem może powodować uszkodzenia mózgu oraz innych narządów, może też spowodować śmierć. Przyczyną wydobywania się tlenku węgla mogą być niesprawne palniki lub piecyki gazowe, niedrożne przewody kominowe czy nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja pomieszczeń.

W przypadku zatrucia:

  • Natychmiast otwórz okna i drzwi, żeby przewietrzyć pomieszczenie. Pamiętaj, że dłuższe przebywanie w pomieszczeniu zagraża również osobie niosącej pomoc.
  • Jeśli to możliwe, usuń poszkodowanego z zagrożonego miejsca.
  • Oceń stan poszkodowanego: jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo - ułóż go w pozycji bezpiecznej, jeśli poszkodowany nie oddycha - natychmiast zacznij wykonywać sztuczne oddychanie i masaż serca.
  • Zapewnij sobie pomoc innych osób, wezwij pogotowie ratunkowe.
  • Jeśli masz możliwość, wyłącz dopływ gazu do palnika (piecyka).

dn/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także