more_horiz
Wiadomości

Miesięcznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Politycy PiS wzięli udział we mszy na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 21:01
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki przyjechali w sobotę na Wawel, aby wziąć udział w mszy w katedrze oraz odwiedzić grób Lecha i Marii Kaczyńskich w przypadającą w sobotę miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej.
W sobotę przypadła miesięcznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich
W sobotę przypadła miesięcznica pogrzebu Lecha i Marii KaczyńskichFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Według źródeł PAP w mszy uczestniczyli również m.in. marszałek Ryszard Terlecki, wicemarszałek Marek Pęk, minister Piotr Gliński, Andrzej Adamczyk, Beata Szydło i wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pod Wawelem zgromadziła się około 20-osobowa gruma demonstrantów protestujących przeciwko rządom PiS. Przed godz. 19 na miejscu pojawiło się także kilku zwolenników PiS. Zgromadzenia zabezpieczała policja. Manifestacje przebiegły spokojnie.

Prezes PiS niemal każdego 18. dnia miesiąca przyjeżdża do Krakowa, aby w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów modlić się za Lecha i Marię Kaczyńskich. Prezydencka para została pochowana na Wawelu 18 kwietnia 2010 r.

Katastrofa smoleńska

Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria zginęli – wraz z 94 osobami, wśród nich wieloma wysokimi urzędnikami państwowymi i dowódcami wojskowymi – w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Obok sarkofagu pary prezydenckiej w krypcie katedry na Wawelu znajduje się tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. z łacińską sentencją "Corpora dormiunt, vigilant animae" ("Ciała śpią, dusze czuwają").

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także