Maseczki w szpitalach i aptekach nadal obowiązkowe. "Nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego"
Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że "jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego (...) Zachorowań na COVID-19 jest coraz mniej, ale nadal jest dużo infekcji grypowych". Jak wynika z danych resortu zdrowia, w minionych siedmiu dniach potwierdzono ponad 12 tys. zakażeń SARS-CoV-2.
2023-03-29, 09:56
"Cały czas obserwujemy zejście ze szczytu fali covidowej. Spadki zakażeń są na poziomie 30 proc. Za nimi podąża spadek hospitalizacji. Nadal notujemy dużo infekcji grypowych - średnio w granicach 29 tys. dziennie" - napisał na Twitterze szef MZ.
"Jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego" - zaznaczył Adam Niedzielski.
Od 16 maja 2022 r. rozporządzenie ministra zdrowia zniosło obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii, zastępując go stanem zagrożenia epidemicznego.
Obowiązkowe maseczki
Obowiązek zakrywania, przy pomocy maseczki, nosa i ust w aptekach, przychodniach i w szpitalach zostanie przedłużony do 30 kwietnia 2023 r. - wynika z opublikowano w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu rozporządzenia.
Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Został on skierowany do podpisu premiera.
REKLAMA
Przedłużenie do końca kwietnia obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów uzasadnione jest - jak wskazano - m.in. aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w warunkach szpitalnych, udzielanych osobom z COVID-19.
Za przedłużeniem, jak podano, przemawia też odnotowywana liczba zakażeń wirusem grypy, która stanowi czynnik mogący negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji.
Jako uzasadnienie wskazano sytuację w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.
REKLAMA
W projekcie przewiduje się wprowadzenie modyfikacji o charakterze porządkującym, wynikających ze zmiany podmiotu prowadzącego Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 - z Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - PIB w Warszawie na "jednostkę podległą ministrowi zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia".
Rozporządzenie ma wejść w życie 31 marca 2023 r.
Czytaj także:
- Już nie COVID-19. Minister Niedzielski wskazał "główne zagrożenie epidemiczne"
- "COVID-19 nie odpuszcza". Waldemar Kraska o szczycie wiosennej fali
Ponad 12 tysięcy zakażeń w minionym tygodniu
Od 23 do 29 marca 2023 r. potwierdzono w Polsce 12 538 zakażeń, w tym 3060 ponownych. Z powodu COVID-19 zmarło 28 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 69 chorych - podało w środę w tygodniowym zestawieniu Ministerstwo Zdrowia.
Na COVID-19 zmarło 28 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 69 chorych.
REKLAMA
Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 493 178 przypadków. Zmarło 119 296 osób z COVID-19.
dz, mbl/PAP, IAR
REKLAMA