more_horiz
Wiadomości

Krajowa Sieć Onkologiczna. Adam Niedzielski: to jeden z flagowych projektów Ministerstwa Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 15:59
Szef MZ Adam Niedzielski podkreślił, że ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej to jeden z flagowych projektów Ministerstwa Zdrowia. - Oczekiwania społeczne w stosunku do tego nowego modelu opieki onkologicznej są ogromne - ocenił minister zdrowia.
Minister zdrowia o Krajowej Sieci Onkologicznej: to jeden z flagowych projektów resortu
Minister zdrowia o Krajowej Sieci Onkologicznej: to jeden z flagowych projektów resortuFoto: Spotmatik Ltd/ Shutterstock

W czwartek w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach planowane jest podpisanie tej ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania – otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.

Współpraca między specjalistami

Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Podmioty w Krajowej Sieci Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczania koordynatora dla każdego pacjenta.

Powstanie krajowa infolinia onkologiczna informująca o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, w tym o możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej.

"Minister @a_niedzielski o #KSO: Krajowa Sieć Onkologiczna to jeden z flagowych projektów MZ. Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność za zbudowanie Sieci oraz za przekonanie pacjentów, że nowy system zagwarantuje im optymalną ścieżkę leczenia i wsparcie najlepszych specjalistów" – przekazał w środę na Twitterze resort, cytując wypowiedź ministra.

W zamieszczonej grafice szef MZ ocenił, że oczekiwania społeczne w stosunku do tego nowego modelu opieki onkologicznej są ogromne.

Strukturę KSO utworzą specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (tzw. SOLO) I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z centrami kompetencji, ośrodkami satelitarnymi i ośrodkami kooperacyjnymi. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze na poziomie podstawowym.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także