Media w Holandii: Polska jest potęgą logistyczną, wojskową i polityczną
Holandia powinna poświęcać Polsce więcej uwagi - napisał w sobotę dziennik "NRC" wskazując, że nasz kraj jest obecnie "potęgą logistyczną, wojskową i polityczną". Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę lepiej rozumiemy Polskę i słuchamy jej obaw - twierdzi holenderska gazeta.
2023-04-01, 18:17
"Polska jest teraz na pierwszej linii frontu: broń, uchodźcy, pomoc humanitarna" - wylicza "NRC".
Dziennik wskazuje, że w Polsce aktualna jest doktryna Jerzego Giedroycia i zgodnie z nią "Polska musi zrobić wszystko, aby jej wschodni sąsiedzi byli niepodlegli, stabilni i demokratyczni, aby zagwarantowane było jej własne bezpieczeństwo" - przypomina "NRC".
Polska wybiega daleko w przyszłość
Dziennik podkreśla, że Polska wybiega daleko w przyszłość i przypomina słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział w tym tygodniu, że powinna powstać nowa wspólnota gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej z udziałem Ukrainy.
REKLAMA
"Są też tacy, którzy chcą iść dalej i chcą unii między Polską a Ukrainą. To mniej szalone niż się wydaje. Od XVI wieku Polska tworzyła z Litwą przez 200 lat ogromną Rzeczpospolitą, do której należały duże obszary Ukrainy" - czytamy w "NRC".
Sprawa włączenie Ukrainy do UE
Jednocześnie unia polsko-ukraińska mogłaby pomóc Ukrainie przystąpić do UE bez długiego oczekiwania, tak jak to się stało z NRD dzięki zjednoczeniu Niemiec zaraz po upadku muru berlińskiego - przypomina holenderski dziennik argumenty z artykułu słowackiego politologa Dalibora Rohaca w ostatnim numerze magazynu "Foreign Policy".
Zdaniem "NRC" krajom Europy Zachodniej raczej nie spodobałby się pomysł tak ogromnego państwa polskiego, bo to zaburzyłoby równowagę sił w Europie. "Dużych, zjednoczonych Niemiec też nikt nie mógł sobie wyobrazić w 1989 roku, a jednak powstały" – czytamy w gazecie.
Czytaj też:
REKLAMA
- Barbarzyństwo Rosjan. Ekspert wojskowy: nasi żołnierze są w strasznym stanie po wymianie jeńców
- Okupanci zmuszają do przyjęcia rosyjskich paszportów. "Do września 80 proc. mieszkańców ma je otrzymać"
PAP/mn
REKLAMA