13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Wspominamy tragiczne wydarzenia 10 kwietnia 2010 roku

2023-04-10, 06:20

13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Wspominamy tragiczne wydarzenia 10 kwietnia 2010 roku
13 lat temu w katastrofie Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób - w tym para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy. . Foto: Shutterstock/praszkiewicz

13 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką Marią. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Na pokładzie maszyny byli między innymi wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu i funkcjonariusze BOR.

Informacja o katastrofie samolotu

Gdy do zebranych w Katyniu osób, czekających na polską delegację i początek uroczystości, dotarła informacja o katastrofie samolotu, rozpoczęto modlitwy, a następnie odprawiono mszę świętą.

Tuż po tragedii wysłannik Polskiego Radia Radomir Czarnecki pojechał do Smoleńska, gdzie rozmawiał ze świadkami katastrofy.

Posłuchaj

Świadkowie katastrofy o tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Szybko pojawiła się informacja, że najprawdopodobniej wszyscy zginęli, w tym Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy. Jacek Sasin, który wówczas był zastępcą szefa kancelarii prezydenta Kaczyńskiego, pojawił się na miejscu tragedii chwilę po wypadku. Mówił, że widok był dramatyczny.

Posłuchaj

Jacek Sasin o tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Msza święta w intencji ofiar

W katedrze na Wawelu ówczesny metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz odprawił mszę świętą w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Mówił też o tym, że ofiary katastrofy, tak jak Jan Paweł II, odeszły w sobotę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. I że nie bez znaczenia jest miejsce, do którego zmierzali - Katyń.

Posłuchaj

Kardynał Stanisław Dziwisz: ofiary katastrofy zapisały dzisiaj nową kartę w tej bolesnej historii Polski (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie gromadziły się tłumy. Krakowskie Przedmieście, przy którym mieści się Pałac, było niemal nieprzejezdne. Ludzie w skupieniu zapalali znicze i składali kwiaty.

Posłuchaj

To był taki odruch, żeby tutaj przyjść i być w tym miejscu (IAR) 0:12
+
Dodaj do playlisty

Tłumy gromadziły się także na placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed krzyżem upamiętniającym pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.

Posłuchaj

Jest to trudny dzień i każdy z nas czuje się bardzo dotknięty tą wielką tragedią. Naród polski integruje się w momentach smutnych, tragicznych (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Depesze z kondolencjami

Katastrofa smoleńska odbiła się szerokim echem w świecie. Do Polski napływały depesze z kondolencjami. W wielu krajach przed naszymi ambasadami ludzie składali kwiaty i zapalali znicze. 23 kraje ogłosiły żałobę narodową.

Na znak żałoby i solidarności flagi przed budynkiem Komisji Europejskiej w Brukseli zostały opuszczone do połowy masztu. Decyzję w tej sprawie podjął ówczesny przewodniczący Komisji Jose Barroso, który podkreślał bliską współpracę w duchu lojalności z tragicznie zmarłym Lechem Kaczyńskim. Oświadczenie przewodniczącego odczytał rzecznik KE Fabio Pirotta.

- Przewodniczący Barroso darzył go szacunkiem jako prawdziwego patriotę, który jednocześnie był oddany Unii Europejskiej, a także takim wartościom jak wolność i solidarność - wskazał.

Posłuchaj

Oświadczenie ówczesnego przewodniczącego Komisji Europejskiej (IAR) 0:11
+
Dodaj do playlisty

Ceremonie pogrzebowe

W kolejnych dniach po katastrofie do kraju sprowadzano samolotami ciała ofiar, potem przez wiele dni odbywały się ceremonie pogrzebowe. Główne uroczystości żałobne zostały zorganizowane 17 kwietnia na placu Piłsudskiego w Warszawie. Zawisły tam zdjęcia 96 osób, które zginęły w katastrofie. W południe w całej Polsce zawyły syreny alarmowe.

Ówczesny szef Gabinetu Prezydenta Maciej Łopiński powiedział, że w katastrofie zginęli na posterunku najlepsi przedstawiciele Rzeczypospolitej. W wystąpieniu podkreślił, że patriotyzm, pamięć historyczna i polska tożsamość nie były dla Lecha Kaczyńskiego pustymi słowami.

Posłuchaj

Słowa ówczesnego szefa Gabinetu Prezydenta Macieja Łopińskiego do zmarłego Lecha Kaczyńskiego (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Msza święta w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich

17 kwietnia w archikatedrze warszawskiej została odprawiona msza święta w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich. Ówczesny prymas Polski arcybiskup Henryk Muszyński, wspominając w homilii prezydenta Kaczyńskiego, podkreślił jego zalety jako męża stanu.

Posłuchaj

Ówczesny prymas Polski arcybiskup Henryk Muszyński o Lechu Kaczyńskim (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Pogrzeb pary prezydenckiej

Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się 18 kwietnia w Krakowie. Lecha i Marię Kaczyńskich żegnały tysiące ludzi, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i delegacje z kilkudziesięciu państw. Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Mariackiej mszą świętą, której przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

Następnie kondukt z trumnami wiezionymi na lawetach armatnich przeszedł ulicami miasta na Wawel. Tam para prezydencka została pochowana w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Uroczystości transmitowały na żywo polskie i zagraniczne stacje telewizyjne i radiowe, w tym Polskie Radio.

Posłuchaj

Uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej w Krakowie (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Od czasu katastrofy na terenie Polski i poza jej granicami powstają setki upamiętnień ofiar tragedii, w tym pomniki i tablice. 10 kwietnia 2018 roku na Placu Piłsudskiego odsłonięto pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy polskiego samolotu.

10 listopada tego samego roku, w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nieopodal tego monumentu uroczyście odsłonięto pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Czytaj także:

IAR/jb, mbl

Polecane

Wróć do strony głównej