Warszawa: piloci rządowych maszyn mszą świętą uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

W hangarze na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego odprawiono mszę świętą w intencji załogi samolotu tupolew, który w 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. Msza sprawowana była obok samolotu Boeing 737 Józef Piłsudski, służącego do zapewnienia transportu najważniejszych osób w państwie. 1BLTr z honorem kultywuje dziedzictwo m.in. 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, w którym służyła załoga tupolewa.

2023-04-11, 15:45

Warszawa: piloci rządowych maszyn mszą świętą uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
Na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego odprawiono mszę świętą w intencji zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Foto: 1bltr.wp.mil.pl

Liturgii przewodniczył przewodniczył kapelan bazy ksiądz podpułkownik Marcin Janocha. W homilii duchowny podkreślił, że wielu ludzi stara się przeżyć życie, naśladując Chrystusa, który "nie przyszedł na ziemię, aby mu służono, ale aby służyć".

Msza w intencji załogi tupolewa

W dniu, kiedy obchodzimy 13. rocznicę tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, obejmujemy modlitwą wszystkich, którzy - służąc najwyższym wartościom - zginęli w drodze do Katynia - powiedział ksiądz Marcin Janocha. Kapelan przypomniał, że delegacja jechała na Polski Cmentarz Wojenny po to, aby przypomnieć światu o zbrodni ludobójstwa, której NKWD dokonało w sowieckiej Rosji wiosną 1940 roku.

W mszy uczestniczyli żołnierze i pracownicy 1 Bazy Lotnictwa Transportowego z dowódcą, generałem brygady pilotem Pawłem Bigosem. Podkreślił on, że załoga samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, będzie dalej żyła we wspomnieniach służących w bazie żołnierzy. Po mszy pod odsłoniętym i poświęconym w 2020 roku pomnikiem upamiętniającym tragicznie zmarłą załogę samolotu złożono kwiaty.

13. rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz najważniejsze osoby w państwie. W katastrofie zmarło też siedem osób służących w ówczesnym 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego.

REKLAMA

Czytaj także:

ng/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej