Trwa oktawa Wielkanocy. Czy w piątek obowiązuje post? Sprawdź, co się zmieniło

Według Kodeksu prawa kanonicznego "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek męki i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". Dlaczego ten piątek jest wyjątkowy?

2023-04-13, 06:58

Trwa oktawa Wielkanocy. Czy w piątek obowiązuje post? Sprawdź, co się zmieniło
Wielkanoc niesie wiele zwyczajów związanych z naszym stołem. Foto: Shutterstock/JeniFoto

W Kościele katolickim trwa oktawa Wielkanocy. Każdy jej dzień, podobnie jak niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, ma rangę uroczystości. W związku z tym, w piątek 14 kwietnia katolików nie będzie obowiązywała wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Po reformie przeprowadzonej przez papieża Piusa XII, kontynuowanej przez papieża Jana XXIII, w Kościele katolickim przetrwały jedynie dwie oktawy: Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Z czego jedynie ta druga ma tzw. pierwszą rangę, czyli znosi wszystkie inne święta i posty, zachowując charakter uroczystości liturgicznej. W związku z tym w piątek 14 kwietnia katolików nie będzie obowiązywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Osiem dni świętowania

Oktawa Wielkanocy kończy się w II niedzielę wielkanocną (w tradycji zwanej białą), kiedy obchodzone jest święto Miłosierdzia Bożego. Przez cały ten czas do formuły rozesłania dodaje się podwójne "Alleluja". Nie można też celebrować mszy żałobnych, z wyjątkiem pogrzebowej.

Liturgiczny okres wielkanocny w Kościele katolickim nie kończy się jednak wraz z końcem oktawy, ale trwa do uroczystości Zesłania Ducha Świętego (tzw. pięćdziesiątnicy), która w tym roku przypadnie 28 maja. W sumie jest to 50 dni. W tym czasie zamiast modlitwy "Anioł Pański" o godz. 12.00 odmawia się tradycyjnie modlitwę "Regina Coeli", co oznacza dosłownie "Królowo Niebios, [wesel się]". Są to pierwsze słowa antyfony ku czci Najświętszej Maryi Panny.

REKLAMA

Zgodnie z przykazaniami kościelnymi każdy wierny zobowiązany jest przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym przyjąć komunię świętą (III przykazanie kościelne).

Post a wstrzemięźliwość od mięsa

Wierni Kościoła katolickiego zobowiązani są do wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

Decyzję z 1985 r. KEP potwierdziła w uchwale z 13 marca 2014 r. w sprawie "Zatwierdzenia czwartego przykazania kościelnego i promulgacji jednolitego tekstu przykazań kościelnych po ich nowelizacji wraz z wykładnią" – przekazało biuro prasowe Episkopatu.

Dokument wyjaśnia, że do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są w piątki wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.

REKLAMA

Czytaj także:

pg,pap

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej