Waloryzacja zasiłku pogrzebowego. Jest projekt ustawy w Sejmie

2023-04-20, 13:11

Waloryzacja zasiłku pogrzebowego. Jest projekt ustawy w Sejmie
Zasiłek pogrzebowy będzie waloryzowany? Do Sejmu trafił projekt ustawy. Foto: Daniel Sztork / Shutterstock.com

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przewiduje on wprowadzenie zasady waloryzacji zasiłku pogrzebowego na zasadach, na jakich waloryzowane są m.in. emerytury. 

Projekt został wniesiony do Sejmu przez komisję petycji i jest reakcją na petycję, która wpłynęła do izby. Wprowadza on zasadę waloryzacji zasiłku pogrzebowego na wzór tego, jak odbywa się to w przypadku m.in. emerytur i rent. Według obecnych przepisów świadczenie te wynosi 4000 złotych i jest określone jako kwota stała. Ustawa, która reguluje zasiłek pogrzebowy nie przewiduje jakiegokolwiek mechanizmu podnoszenia jego wysokości. 

Obecna wysokość świadczenia została ustalona pod koniec 2010 roku, z zastosowaniem do wysokości wszystkich zasiłków pogrzebowych przysługujących po osobach, których śmierć nastąpiła po 28 lutego 2011 roku. Autorzy projektu zauważają, że od tego czasu realna wartość zasiłku pogrzebowego, szczególnie w relacji do kosztów pogrzebów, znacznie zmalała. Zdaniem projektodawców nie pozwala to na spełnienie podstawowej funkcji zasiłku pogrzebowego, którym jest zapewnienie możliwości godnego pochówku. 

"Przywróci możliwość godnego pochówku" 

"Bardzo często rodziny muszą się zapożyczać, aby zorganizować nawet skromny pogrzeb" - czytamy w uzasadnieniu projektu. Komisja do spraw petycji proponuje stosowanie zasady ogólnej, realizowanej w odniesieniu do wielu świadczeń społecznych i przyjęcie, że zasiłek pogrzebowy powinien być waloryzowany w terminach i na zasadach identycznych jak waloryzacja emerytur i rent. 

Autorzy projektu oszacowali, że wprowadzenia nowej zasady ustalania wysokości zasiłku pogrzebowego, w latach 2023-2030 wiązałoby się z kosztami w wysokości 2,25 mld zł. Podkreślają, że pewna część tej kwoty zasiliłaby budżet państwa, jako wpływy dodatkowe firm realizujących usługi pogrzebowe i składki społeczne związane z ubezpieczeniem pracowników tych firm. Proponowana ustawa miałaby też niewielki, pozytywny wpływ na finanse podmiotów gospodarczych z branży pogrzebowej, kwiaciarń i zakładów kamieniarskich. Zwykle są to mikro- i mali przedsiębiorcy. Pozytywnie wpłynie również na budżety domowe polskich rodzin oraz może zmniejszyć zainteresowanie krótkoterminowymi pożyczkami, które zazwyczaj są wysoko oprocentowane.  

PO zmniejszyła wysokość zasiłku pogrzebowego 

"Ustawa przywróci istotę zasiłku pogrzebowego - możliwość zorganizowania godnego pochówku osoby ubezpieczonej, która m.in. na ten cel przez okres całej swojej aktywności zawodowej płaciła składki" - czytamy w uzasadnieniu projektu. Czy Sejm zajmie się tym projektem?

- To ciekawa inicjatywa. Warto pochylić się nad tym projektem. Jako Prawo i Sprawiedliwość na pewno będziemy mu się przyglądać - mówi wicerzecznik PiS Urszula Rusecka. - Zasiłek pogrzebowy to jedno z tych świadczeń, które zostało obniżone w czasach rządów koalicji PO-PSL - przypomina. Przed 2011 rokiem świadczenie wynosiło 6 tysięcy złotych. Rząd Donalda Tuska podjął decyzję o obniżeniu jego wysokości do 4 tysięcy złotych. Mimo protestu wielu Polaków prezydent Bronisław Komorowski nie zdecydował się zawetować tej ustawy, dzięki czemu weszła ona w marcu 2011 roku.

Czytaj także:

MF, PolskieRadio24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej