"Płynie z tego przesłanie o umiłowaniu wolności". Prezydencki minister o powstaniu w getcie warszawskim
W środę obchodzimy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Polska tego dnia pokaże, że jest kustoszem pamięci wydarzenia, z którego płynie cały czas aktualne przesłanie o umiłowaniu wolności, które jest też przestrogą dla świata - poinformował prezydencki minister Wojciech Kolarski.
2023-04-19, 09:14
Wojciech Kolarski podkreślił, że powstanie w getcie warszawskim to bardzo ważne wydarzenie w historii Polski, Warszawy oraz w historii polskich Żydów. - To bardzo ważne wydarzenie dla Żydów mieszkających zarówno w Izraelu, jak i dla tych mieszkających na całym świecie - dodał prezydencki minister.
Zwrócił uwagę, że "z uwagi na tragedię Holokaustu jest to też wydarzenie wspominane na całym świecie". - Prezydent Andrzej Duda nadał tej uroczystości międzynarodowy charakter - podkreślił.
80. rocznica powstania w getcie warszawskim
Przekazał, że na uroczystościach, które rozpoczną się w środę o godz. 12 na Placu Bohaterów Getta w Warszawie, obecni będą przedstawiciele polskich władz oraz prezydenci Niemiec i Izraela. - W tej uroczystości udział weźmie prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz prezydent Izraela Icchak Herzog wraz z małżonkami. Będzie także kilkadziesiąt delegacji z wielu innych krajów, które będą reprezentować związki wyznaniowe, gminy żydowskie i instytucje upamiętniające Holokaust. Będą też politycy z różnych krajów - poinformował. - Spodziewamy się ponad 1500 uczestników tej uroczystości - dodał.
Jak wskazał prezydencki minister, Polska pokaże, że jest "kustoszem pamięci historii, wydarzenia, które jest bardzo ważne dla świata, z którego płynie cały czas aktualne przesłanie". - Z tego wydarzenia płynie przesłanie o umiłowaniu wolności, ale też przesłanie, które jest przestrogą dla świata. Jest ono ważne szczególnie dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna - powiedział Wojciech Kolarski.
REKLAMA
Prezydenci Izraela i Niemiec w Warszawie
Podkreślił też, że obecność prezydentów Niemiec i Izraela daje możliwość odbycia przez prezydenta Andrzeja Dudę roboczych rozmów w Pałacu Prezydenckim.
Przekazał również, że trzej prezydenci wezmą udział w spotkaniu modlitewnym w synagodze poświęconym pamięci ofiar getta warszawskiego na zaproszenie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. - Ten dzień zostanie zwieńczony udziałem prezydentów wraz z małżonkami w uroczystym koncercie "Pamięć i przyszłość", który odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy - poinformował.
***
REKLAMA
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.
Posłuchaj
Zobacz także: Szef MSZ Izraela w Warszawie. Łukasz Jasina: warto nauczyć Izrael wrażliwości wobec polskich spraw
ng/IAR/PAP
REKLAMA