80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Znamy program oficjalnych uroczystości

Warszawa odda dzisiaj hołd Żydom, którzy zginęli w powstaniu w getcie warszawskim. Mija 80 lat od tego największego żydowskiego zrywu przeciwko niemieckiemu okupantowi w czasie II wojny światowej. W uroczystościach wezmą udział prezydenci Polski, Izraela i Niemiec.

2023-04-19, 06:40

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Znamy program oficjalnych uroczystości
Centralne uroczystości odbędą się na placu Bohaterów Getta w Warszawie. Foto: Przemysław Keler/KPRP/ Twitter/@PrezydentPL

W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, o godzinie 11, na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej "Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…".

»Powstanie w getcie warszawskim - zobacz specjalny serwis w PolskieRadio24.pl«

Centralne uroczystości zaplanowane są na placu Bohaterów Getta w stolicy. W tym rejonie Warszawy już od rana na kierowców czekać będą utrudnienia - zamknięty będzie cały rejon placu, a także część okolicznych ulic. Zmienione zostaną także trasy autobusów i tramwajów.

Uroczystości z udziałem władz państwowych i zaproszonych gości

Uroczystości z udziałem głów państw rozpoczną się w południe. Prezydenci Polski Andrzej Duda, Izraela Izaak Herzog oraz Niemiec Frank-Walter Steinmeier wygłoszą przemówienia, a także złożą wieńce przed pomnikiem Bohaterów Getta.

REKLAMA

Po południu, o 17.30, prezydenci, wraz z małżonkami, pojadą do warszawskiej synagogi Nożyków, gdzie odsłonięta zostanie tablica upamiętniającą wizytę w 1946 roku ówczesnego Naczelnego Rabina Palestyny, dziadka obecnego prezydenta Izraela.

Politycy wezmą też udział w koncercie Polsko-Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej, który odbędzie się o godzinie 20 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

W warszawskich kościołach zabiją dzwony

W związku z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, dla uczczenia ofiar tego bohaterskiego zrywu, w środę o godz. 12 w kościołach archidiecezji warszawskiej zostaną uruchomione dzwony,

W samo południe zostaną też włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

REKLAMA

Żonkile przypomną o ofiarach zrywu

Ponad 3 tysiące wolontariuszy będzie przez cały dzień rozdawać w Warszawie papierowe żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania w getcie w warszawskim.

Posłuchaj

W tym roku akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" odbywa się nie tylko w stolicy, lecz także w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie - relacja Agaty Woźniak (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Historia akcji związana jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał żonkile od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z kwiatami.

Posłuchaj

80 lat temu rozpoczęło się powstanie w getcie warszawskim. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Niemców Europie. Walki wybuchły w reakcji na próbę ostatecznej likwidacji getta i wywózki ludności do obozów zagłady - relacja Przemysława Lisa (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w odpowiedzi na działania Niemców dotyczące likwidacji getta, związane z planem eksterminacji europejskich Żydów. Zryw w zamkniętej dzielnicy żydowskiej trwał cztery tygodnie. Do nierównej walki stanęło - według różnych szacunków - od 700 do 2000 bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza.


(PAP) (PAP)
Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej