Rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Morawiecki: jego przesłaniem była praca organiczna dla Polski
Dla mnie najważniejszym orędziem Wojciech Korfantego jest orędzie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki pod pomnikiem Wojciecha Korfantego w 150. rocznicę jego urodzin. Zaznaczył, że bez Korfantego cała II Rzeczpospolita mogłaby nie przetrwać.
2023-04-20, 10:53
- W 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego, zastanawiamy się dzisiaj, kim jest dla nas dzisiaj Wojciech Korfanty. Jest ojcem polskiej niepodległości, wielkim bohaterem Śląska, ale jest też wielkim bohaterem całej Rzeczpospolitej - podkreślił premier.
Jego zdaniem, "bez Wojciech Korfantego do Rzeczpospolitej nie wróciłby Śląsk, a więc można też zaryzykować tezę, że i cała II Rzeczpospolita mogłaby nie przetrwać, mogłaby być krajem o wiele biedniejszym, mogłaby nie móc zbudować podstawowych swoich osiągnięć przemysłowych, infrastrukturalnych".
Orędzie jedności
- Dla mnie najważniejszym orędziem Wojciecha Korfantego jest orędzie jedności - powiedział premier.
- W swoim słynnym przemówieniu w Reichstagu mówił o tym, że pragnie Rzeczpospolitej własnej, jednej, złożonej z trzech zaborów, bo w takich czasach wtedy żył - zacytował.
Premier powiedział, że dla niego samego "jest to też podstawowe zadanie, podstawowe przesłanie, aby Polska była jednością, aby Polska była jedna, aby była dla wszystkich, dla wszystkich Polaków. Aby wszyscy Polacy mogli doświadczać jej dobra, jej wielkości, jej wspaniałości, wspaniałości Rzeczypospolitej".
Praca dla Polski
Szef Rządu zwrócił uwagę, że "naczelnym przesłaniem Korfantego była praca organiczna dla Polski, cierpliwa, wytężona praca z wszystkich sił, zaangażowanie wszystkich talentów wszystkich nas dla Rzeczpospolitej".
Posłuchaj
Mateusz Morawiecki: bez Wojciecha Korfantego do Rzeczpospolitej nie wróciłby Śląsk (IAR) 0:27
Dodaj do playlisty
Morawiecki zwrócił uwagę, że Korfanty "był także krytycznym obserwatorem naszej rzeczywistości".
REKLAMA
- W odezwie do ludu Śląskiego mówił, że nie okazała się ta nasza Rzeczpospolita, po odzyskaniu niepodległości, tą z naszych marzeń. - Wskazywał na wiele jej deficytów, wiele braków. I my zdajemy sobie sprawę, że cały czas jest bardzo dużo do zrobienia - dodał.
Wojciech Korfanty był związany z chrześcijańską demokracją. Wykształcony w niemieckich szkołach, gdzie został poddany intensywnej germanizacji, postanowił walczyć o polskość Śląska, przez wiele lat jako poseł do Reichstagu.
Posłuchaj
Mateusz Morawiecki o przesłaniu Wojciecha Korfantego (IAR) 0:27
Dodaj do playlisty
W 1921 roku stanął na czele trzeciego powstania śląskiego. W odrodzonej Polsce pełnił funkcję wicepremiera, był też posłem na Sejm i senatorem. W 1929 roku został jednym z liderów Centrolewu, usiłującego odebrać władzę Józefowi Piłsudskiemu. Rok później został aresztowany i osadzony w twierdzy brzeskiej.
REKLAMA
Wyłączony z procesu brzeskiego, udał się na polityczną emigrację do Czechosłowacji i do Francji. Po powrocie do Polski w kwietniu 1939 roku ponownie aresztowany i osadzony na Pawiaku.
Ze względu na zły stan zdrowia zwolniony z więzienia w lipcu. Zmarł 17 sierpnia 1939 roku, na kilkanaście dni przed niemiecką agresją na Polskę.
Pośmiertnie, w 1997 roku, został odznaczony Orderem Orła Białego
Czytaj także:
- Wojciecha Korfantego kochały kobiety i Ślązacy
- 102. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku. Towarzyszyła mu propaganda i akty agresji
IAR/PAP/fc
REKLAMA