Lawina komentarzy po wpisie sędzi z Iustitii. "Wy w tej kaście macie jakieś zajęcia z historii?"
"Przecież to jacyś neofaszyści z flagami z niemieckimi krzyżami żelaznymi. Nie jest dziwne, że ich policja nie wpuściła" - napisała w mediach społecznościowych Olimpia Barańska-Małuszek. Sędzia i członek "Iustitii" skomentowała w ten sposób zdjęcie przedstawiające Polaków zatrzymanych przez niemiecką policję podczas upamiętniania ofiar Ravensbrück. Jej wpis wywołał falę komentarzy.
2023-04-30, 14:00
Przypomnijmy, że niemiecki obóz dla kobiet Ravensbrück powstał w 1939 roku. W sumie więzionych tam było 130 tysięcy osób. Największą grupę narodowościową stanowiły Polki. Więźniarki pracowały przymusowo w okolicznych fabrykach. Były też poddawane eksperymentom pseudomedycznym.
W niemieckim Fürstenbergu upamiętniono ofiary oraz dawne więźniarki obozu Ravensbrück. Kilka dni temu minęła 78. rocznica jego wyzwolenia. Na miejscowym cmentarzu złożono kwiatu przy obelisku, przy którym złożone są prochy ofiar. Część delegacji została otoczona i zatrzymana przez niemiecką policję. Zdjęcie z tego zajścia udostępnił dziennikarz TVP Cezary Gmyz.
Skandaliczny wpis
Zdjęcie skomentowała sędzia Barańska-Małuszek, członek stowarzyszenia "Iustitia", kreowana w antyrządowych środowiskach na - jak ocenia TVP.Info - "swego rodzaju męczennicę".
"Przecież to jacyś neofaszyści z flagami z niemieckimi krzyżami żelaznymi. Nie jest dziwne, że ich policja nie wpuściła", napisała w mediach społecznościowych Olimpia Barańska-Małuszek. "Pseudo KRS staje w ich w obronie?
Jak tam sprawa antysemickich wpisów Dudzicza w Prokuraturze Krajowej? Nadal kiszona?", dodała.
REKLAMA
Fala komentarzy
Sprawę wpisów skomentował działacz Solidarnej Polski Daiusz Matecki. Odniósł się do wpisu sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek, zachęcał do składania cywilnych pozwów. "W tej sprawie prywatne akty oskarżenia powinni składać weterani, znieważyłaś ludzi, którzy poświęcili życie za Polskę" - napisał w mediach społecznościowych Dariusz Matecki.
"Z całą odpowiedzialnością za słowo- ale trzeba mieć iloraz inteligencji kalafiora zeby krzyż Narodowych Sil Zbrojnych nazywać niemieckim krzyżem żelaznym", odpowiedział sędzi Wojciech Wybranowski, redaktor naczelny Głosu Wielkoposkiego.
"Czy Pani jest normalna? Symbol jednej z dwóch największych organizacji wojskowych polskiego podziemia nazywa Pani 'krzyżem żelaznym'? Czy Wy w tej kaście macie jakieś zajęcia z historii na studiach?", pytał sędzię Cezary Krysztopa z Tygodnika Solidarność.
IAR/PAP/Twitter/mn
REKLAMA