"Będą przekładane na regulacje europejskie". Premier o polskich rozwiązaniach dot. importu z Ukrainy
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd wobec sytuacji na rynku zbóż rząd przystąpił do negocjacji z Ukrainą i Komisją Europejską i uzyskał zadowalający kompromis.
2023-05-01, 10:54
W rozmowie z Radiem Olsztyn szef rządu wyjaśniał, że polskie regulacje co do importu zboża będą przekładane na regulacje europejskie.
- Jest to wielki sukces rządu polskiego i tych pięciu państw, które negocjowały z Unią Europejską - dodał. Przypomniał, że kompetencje handlowe należą do prerogatyw Unii jednak "poziom zawirowania na rynku polskim był tak głęboki, że nie mogliśmy pozostawić tego bez działania" - zaznaczył.
Zakaz importu z Ukrainy
Porozumienie Komisji Europejskiej z pięcioma krajami, w tym z Polską, w sprawie rozwiązania problemu nadmiernego napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy zakłada zakaz importu pięciu produktów - pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju słonecznikowego.
Do tego rolnicy z pięciu krajów otrzymają 100 milionów euro finansowego wsparcia, z czego do Polski trafi najwięcej, bo 40 milionów euro. Dodatkowo każdy kraj będzie mógł powiększyć otrzymaną pulę o 200 procent dopłatami z krajowego budżetu. Komisja ma także szybko zgodzić się na pomoc publiczną. Najnowszy pakiet wsparcia przygotowany przez polski rząd wynosi około 10 miliardów złotych.
REKLAMA
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych weszło w życie 15 kwietnia. Wprowadziło zakaz przywozu do 30 czerwca określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski - m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw.
Posłuchaj
- "Interes polskich rolników jest dla nas najważniejszy". Minister rolnictwa broni zakazu importu żywności z Ukrainy
- Sprawa importu z Ukrainy. Kuźmiuk: KE chce dowodów, że także inne produkty destabilizują rynki
Zobacz także: Szymon Szynkowski vel Sęk w Programie 1 Polskiego Radia
dz/IAR
REKLAMA