"Stanowi opowieść o naszej tożsamości". Prezes TK o Konstytucji 3 Maja
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w TVP Info zwróciła uwagę, że to właśnie Konstytucji 3 maja zawdzięczamy obowiązujący dziś w Polsce trójpodział władzy.
2023-05-03, 20:47
Prof. Julia Przyłębska zwróciła w TVP Info uwagę, że Konstytucja 3 maja reformowała wymiar sprawiedliwości. Dodała, że była symbolem politycznych umiejętności Polaków.
"Opowieść o naszej tożsamości"
Ponadto, w programie bydgoskiego oddziału TVP, "Rozmowy dnia Extra", Julia Przyłębska zwróciła uwagę na znaczenie, jakie dziś może mieć dla Polaków Konstytucji 3 maja. Podkreśliła jednocześnie, że obok obecnej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, warto czytać tę z 3 maja, choćby ze względu na to, że stanowi ona "opowieść o naszej tożsamości".
- Polecam wszystkim, żeby czytali Konstytucję 3 maja, bo ona jest (napisana) bardzo pięknym językiem, ma w sobie dużo uroku, a z kolei konstytucja obecnie obowiązująca jest też napisana bardzo przystępnym językiem, językiem dla każdego – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Dodała, że obecna ustawa zasadnicza "może być formą otwartej księgi, z której dowiadujemy się o sobie, w jakim żyjemy społeczeństwie, w jakim państwie, jak możemy realizować nasze prawa".
REKLAMA
Posłuchaj
"Konstytucja była odpowiedzią na ówczesny chaos polityczny i prawny"
- Konstytucja 3 Maja była próbą odpowiedzi na trudną sytuację polityczną, w jakiej znajdowała się Polska. Była próbą uratowania wolności i niepodległości Rzeczpospolitej. Panował wówczas chaos polityczny i prawny. Konstytucja została utworzona w odpowiedzi na tę trudną sytuację. To był bardzo nowoczesny akt prawny. Zawierała m.in. regulacje dotyczące wymiaru sprawiedliwości - bardzo nowoczesne jak na ówczesne czasy. Wprowadzała trójpodział władzy i mówiła o wymiarze sprawiedliwości, oddając go całemu społeczeństwu. Wprowadzała też dwuinstancyjność postępowania, zatem pewne elementy, które później będą stanowiły podstawy demokratycznych państw Europy i świata – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Dodała, że pierwsza polska konstytucja może stanowić dla Polaków powód do dumy.
- Możemy być dumni z Konstytucji 3 Maja – z tego aktu prawnego, który okazywał szacunek rządzących wobec obywatela. Poszukiwanie drogi do tworzenia autentycznej, równej wspólnoty obywateli. Stąd ponadczasowa i niepowtarzalna wartość tej Konstytucji - zaznaczyła prof. Julia Przyłębska.
REKLAMA
Trybunał Konstytucyjny zmienia ustrojową rzeczywistość
Prezes podkreśliła także sposób, w jaki sposób orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zmieniają ustrojową rzeczywistość obecnej Polski.
Prof. Julia Przyłębska zwróciła również uwagę, na problem konfliktu, jaki wynika z wejścia prawa unijnego w obszary wyłączone z jego władztwa.
- Spory wynikają bardzo często z pewnej płynności różnego rodzaju rozumienia. Jednakże są sytuacje, kiedy stricte dany obszar – co wynika z różnego rodzaju regulacji czy traktatów – jest wyłączony spod władztwa organu międzynarodowego, w tym przypadku Unii Europejskiej. W jednym z fundamentalnych orzeczeń Trybunał Konstytucyjny orzekł, że są obszary, które są wyłączone i w tych obszarach Unia Europejska nie może ingerować. Tu UE musi się powstrzymać od swoich działań – powiedziała.
REKLAMA
- Prof. Włodzimierz Suleja: do Konstytucji 3 Maja odwoływano się jak do symbolu
- Konstytucja 3 maja - genialna samoograniczająca się rewolucja
IAR/bydgoszcz.tvp.pl/PAP/mc
REKLAMA
REKLAMA